INUIT AB 2012-02-07 15:36
Inuit och Check Point har idag undertecknat ett distributionsavtal, som innebär att Inuit framöver skall distribuera Check Points IT-säkerhetslösningar till den svenska IT-kanalen. Inuit kommer att vara fullsortimentsdistributör för Check Points produktportfölj med tydligt mervärdeadderande fokus där en del av det mervärde som erbjuds kanalen är aktivt säljstöd mot slutkund, support, installationshjälp, marknadsföring och presale i stark samverkan med respektive partner. Inuit kommer att specialisera sig på Check Points Data Security-lösningar där bland annat hårddiskkryptering, VPN-lösning, klientantivirus, applikationskontroll, personlig brandvägg, Web Check, portkontrollösning och kryptering av externt media samt lösningar för dataläckage (DLP) ingår.
”Vi är mycket glada och förväntansfulla över samarbetet med Check Point”, säger Åke Wieslander, vice VD på Inuit. ”Inuit har länge jobbat med innovativa nischleverantörer och det är extra roligt att nu kunna erbjuda våra partners IT-säkerhetslösningar från en av marknadens dominanter. Vår kompentens inom IT-säkerhet och endpoint och våra påtagliga adderande mervärden i kombination med Check Points marknadsledande lösningar kommer att tillföra en viktig komponent till den svenska IT-säkerhetsmarknaden”, fortsätter Åke Wieslander.
”Som 100 procent kanalfokuserad distributör upplever vi oss som ensamma om att erbjuda aktivt säljstöd mot slutkund som mervärde till våra partners, ett mervärde som blir ytterligare värdefullt när det gäller en välrenommerad tillverkare med en djup och bred säkerhetsportfölj”, tillägger Åke Wieslander.
Check Points Country Manager Lars Berggren uttalar sig om det nya partnerskapet: ” Ett fantastiskt 2011 med mycket god tillväxt gav oss utrymme att se över vår distributionsmodell för Data Security-lösningar i Sverige. Inuits ambitioner och styrkor som äkta värdeadderande distributör var mycket tydliga och det var därför inget tvivel om att de skulle distribuera Check Point från och med 2012. Vi är glada att de tar ett speciellt fokus på våra Data Security-lösningar som är ett område där vi känner att Check Points produkter har alla förutsättningar att växa snabbare än marknaden och där Inuits erfarenhet kommer att tillföra viktiga mervärden för nya och befintliga Check Point-partners.”
För ytterligare information, kontakta vänligen:
Åke Wieslander, Vice VD Inuit ABTelefon: 073-503 18 01ake.wieslander@inuit.se
Lars Berggren, Country Manager Check PointTelefon: 070-667 95 10larsb@checkpoint.com
Om Check Point Software Technologies Ltd. Check Point Software Technologies Ltd (www.checkpoint.com) är världsledande inom Internetsäkerhet och förser sina kunder med lösningar som ger ett kompromisslöst skydd mot alla typer av hot, samtidigt som de ger en minskad komplexitet och en sänkt ägarkostnad. Check Point var pionjärer i säkerhetsbranschen med FireWall-1 och den patenterade tekniken för Stateful Inspection. Idag fortsätter Check Point att utveckla nya innovationer baserade på sin Software Blade-arkitektur och förser sina kunder med flexibla och enkla lösningar som kan anpassas helt efter säkerhetsbehoven hos varje enskild organisation. Check Point är den enda leverantör som ser bortom tekniken och definierar säkerhet som en affärsprocess. Check Point 3D Security kombinerar policies, människor och bättre kontroll av säkerheten, på ett unikt sätt, för att bättre skydda information och för att hjälpa organisationer att implementera en bredare plan för säkerhet som överensstämmer med organisationers affärsmål. Kunderna består av tiotusentals organisationer av alla storlekar, inklusive alla företag på Fortune 100 och Global 100. Check Points prisbelönta ZoneAlarm-lösningar skyddar miljontals privatpersoner från hackers, spionprogram och identitetsstöld.
Pressmeddelandet skickades med Mynewsdesk
Om Inuit ABInuit AB (www.inuit.se) är en distributör och generalagent specialiserad på produkter för drift och säkerhet för IT-system. Huvudfokus för verksamheten är att skapa kundnytta genom ökad produktivitet och säkra IT-plattformar. Lösningarna spänner över områden såsom innehållskontroll av e-post- och webbtrafik, e-postarkivering och e-posthantering, klassificering av information, hantering av mobiltelefoner och pekplattor, antivirus, antispam, kryptering, mjukvarudistribution, inventarie- och licenshantering, ärendehantering och övervakning. Exempel på tillverkare som Inuit representerar på den svenska marknaden är M86 Security, Deepnet Security, Zoho ManageEngine, New Boundary, smartMan MDM, Avecto, Titus och BlockMaster. Inuit har sitt huvudkontor i Danderyd, Stockholm.
Elbilskonsortiet National Electric Vehicle Sweden bekräftar att man är en av budgivarna för att köpa Saab Automobiles konkursbo.
Di.se avslöjar: Lehman Brothers konkursbo stämmer det statliga finansbolaget Svensk Exportkredit på över en halv miljard kronor. (12 KOMMENTARER)
Kinas regering båda gasar och bromsar samtidigt, men en ny giv kan ge guldläge till svenska bolag. Det säger Handelsbankens Kinaexpert Frédéric Cho.
Börsen är billig för närvarande och i aktiekurserna ligger sannolikt alltför negativa förväntningar om framtiden, säger Christer Gardell. (36 KOMMENTARER)
Kraft & Kulturs förre vd Boris Benulic kan få tillbringa ytterligare tid i häktet. På torsdagen begärde åklagaren att häktningen förlängs.
Danmarks centralbank sänker styrräntan med 10 punkter till 0,60 procent. Räntan har inte sänkts sedan december 2011.
Tror du att Facebook ska falla ännu mer på börsen? Nu blir det möjligt att blanka aktien och tjäna pengar på fortsatta kursfall. (21 KOMMENTARER)
Det är stor risk att köpa bostad just nu, hävdar Statens bostadskreditnämnd. Men cheferna för landets största mäklarföretag sågar den bedömningen. (86 KOMMENTARER)
Amerikanska gräsklippartillverkaren Toro har ökat sin försäljning med ungefär 10 procent. Vinsten per aktie steg med 20 procent.
Farten sjunker i USA:s tillverkningsindustri och förklaringen återfinns både i Europa och Kina. Men trots det pekar siffrorna fortfarande på tillväxt. (14 KOMMENTARER)
Finansmarknadsminister Peter Norman tänker se till att det blir lättare att lösa bundna bolån i förtid. På så vis ska bankernas marginaler pressas. (34 KOMMENTARER)
Näringslivstoppar som Rune Andersson och Anders Nyrén går hårt åt riskkapitalbranschen för dess kortsiktiga tänkande. Men riskkapitalet slår tillbaka. (57 KOMMENTARER)
En halsbrytande flykt från risk och en pågående revolution i Bundesbank har pressat ned de tyska räntorna i botten. (18 KOMMENTARER)
Oslobörsen inför nya, hårdare regler för att begränsa den omdiskuterade robothandeln, men Stockholmsbranschen har inga planer på att följa efter. (15 KOMMENTARER)
Den förre S-ledaren Håkan Juholt riktar hård kritik mot LO-basen Wanja Lundby-Wedin, som han anser agerade för att avsätta honom. (86 KOMMENTARER)
Finansminister Anders Borg välkomnar debatten om bankernas bolånemarginaler, och anser att det finns starka skäl för en sänkning. (54 KOMMENTARER)
Pruta på bolånet, uppmanar FI. Generaldirektören Martin Andersson talar även om banker som "i smyg" kan ta ut kostnader på kunderna. (45 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen: Efter en trevande start tog börsen fart efter lunch. Paradoxalt nog var det svag statistik som låg bakom lyftet.(10 KOMMENTARER)
Noteringen av Facebook-aktien är inte alls ett fiasko enligt tunga investerare. (78 KOMMENTARER)
ECB-ledamoten Ewald Nowotny har tröttnat på de ständiga kraven på åtgärder. "ECB har redan genomfört massiva åtgärder", säger han. (10 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag