BIMOBJECT AB 2011-09-26 09:45
Stefan Larsson VD för BIMobject AB och Pär Fack, vd för Docu i Sverige AB har idag tecknat ett avtal om samarbete inom ramen för marknadsföring och teknik kring BIM objekt. De två företagen är ledande inom sina respektive områden och med det nya samarbetet får samtliga användare av BIM-mjukvara i byggbranschen lättare tillgång till tusentals ”digitala byggprodukter” till sin projektering med BIM.BIM står för ”Building Information Model” och det vinner snabbt terräng inom byggsektorn över hela världen, då samtliga utvecklare av programvara för datorstödd design och konstruktion har en strategi att gå över till att stöda BIM (objektorienterad 3D-CAD). Det finns en stor efterfrågan från BIM användarna att få materialtillverkarnas produktinformation tillgängliga till sina BIM/CAD system som digital produkter s.k. BIM objekt. Nyttan för användarna är en mer informationsrik och detaljerad byggmodell, där effekten blir en bättre kvalitetssäkring, bättre visuell och korrekt information, högre kvalité på ritningar och 3D modeller som stöder produktmodellering & detaljprojektering i BIM processen.Ett BIM objekt är ett ”informationscontainer” som innehåller data om mått, varianter, material, klasser, egenskaper samt även 2D och 3D-geometri. Samarbetet mellan DOCU och BIMobject kommer att öka synligheten för byggprodukter som finns som BIM objekt och förenkla för arkitekter och ingenjörer att hitta BIM objekt på webben och där kunna ladda ned dem till sitt BIM system som t.ex. Revit eller ArchiCAD. Fördelarna är BIM-objekt som garanterat kommer från tillverkare och tekniskt kontrolleras av BIM experter från BIMobject AB. Att dessa BIM objekt görs lättillgängliga direkt från webbplatsen ByggfaktaDocu är ett stort steg framåt för byggnadsindustrin."Det är ett avgörande och naturligt steg för Docu Group att integrera BIM innehåll i vår tjänst, göra de tillgängliga på ett lätt och smidigt sätt. Att starta i Sverige känns naturligt då vi har välutvecklade processer och klassificeringar på plats."Säger Pär Fack VD för Docu Sverige AB."Samarbetet med Svenska delen av Docu Group är ett viktigt steg i vår globala strategi att på ett neutralt sätt publicera BIM-objekt på webben. Denna teknik och infrastruktur möjliggör ett dramatiskt bättre sätt att kunna utveckla och underhålla produktinformation till BIM objekten." säger Stefan Larsson, VD för BIMobject AB
Pressmeddelandet skickades med Mynewsdesk
Om Docu:Varuinformationstjänsten som Docu tillhandahåller hjälper projektörer och inköpare inom byggmarknaden att hitta produkter och lösningar till deras byggprojekt. Samtidigt hjälper vi våra kunder, materialleverantörer inom byggsektorn, att marknadsföra sina produkter och ge marknaden fullständig information kring produkterna inklusive BIM objekt. Genom att göra detta stöder vi byggprocessen så att den kan bli effektivare.Om BIMobject AB:BIMobject AB är ett svenskt företag med global skalbar affärsidé. Vi hjälper våra kunder att bli mer framgångsrika inom marknadsföring och försäljning, genom att skapa virtuella kopior av deras produkter som BIM objekt. BIMobject AB utvecklar IT verktyg, web lösningar och tjänster för skapandet, konverteringen och publiceringen av BIM objekt på nätet och skapar en direktlänk mellan produkterna och föreskrivande led som använder BIM/CAD system i byggbranschen.
Di.se avslöjar: Lehman Brothers konkursbo stämmer det statliga finansbolaget Svensk Exportkredit på över en halv miljard kronor.
Kinas regering båda gasar och bromsar samtidigt, men en ny giv kan ge guldläge till svenska bolag. Det säger Handelsbankens Kinaexpert Frédéric Cho.
Börsen är billig för närvarande och i aktiekurserna ligger sannolikt alltför negativa förväntningar om framtiden, säger Christer Gardell. (36 KOMMENTARER)
Kraft & Kulturs förre vd Boris Benulic kan få tillbringa ytterligare tid i häktet. På torsdagen begärde åklagaren att häktningen förlängs.
Danmarks centralbank sänker styrräntan med 10 punkter till 0,60 procent. Räntan har inte sänkts sedan december 2011.
Tror du att Facebook ska falla ännu mer på börsen? Nu blir det möjligt att blanka aktien och tjäna pengar på fortsatta kursfall. (21 KOMMENTARER)
Det är stor risk att köpa bostad just nu, hävdar Statens bostadskreditnämnd. Men cheferna för landets största mäklarföretag sågar den bedömningen. (84 KOMMENTARER)
Amerikanska gräsklippartillverkaren Toro har ökat sin försäljning med ungefär 10 procent. Vinsten per aktie steg med 20 procent.
Farten sjunker i USA:s tillverkningsindustri och förklaringen återfinns både i Europa och Kina. Men trots det pekar siffrorna fortfarande på tillväxt. (14 KOMMENTARER)
Finansmarknadsminister Peter Norman tänker se till att det blir lättare att lösa bundna bolån i förtid. På så vis ska bankernas marginaler pressas. (34 KOMMENTARER)
Näringslivstoppar som Rune Andersson och Anders Nyrén går hårt åt riskkapitalbranschen för dess kortsiktiga tänkande. Men riskkapitalet slår tillbaka. (57 KOMMENTARER)
En halsbrytande flykt från risk och en pågående revolution i Bundesbank har pressat ned de tyska räntorna i botten. (18 KOMMENTARER)
Oslobörsen inför nya, hårdare regler för att begränsa den omdiskuterade robothandeln, men Stockholmsbranschen har inga planer på att följa efter. (15 KOMMENTARER)
Den förre S-ledaren Håkan Juholt riktar hård kritik mot LO-basen Wanja Lundby-Wedin, som han anser agerade för att avsätta honom. (86 KOMMENTARER)
Finansminister Anders Borg välkomnar debatten om bankernas bolånemarginaler, och anser att det finns starka skäl för en sänkning. (54 KOMMENTARER)
Pruta på bolånet, uppmanar FI. Generaldirektören Martin Andersson talar även om banker som "i smyg" kan ta ut kostnader på kunderna. (45 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen: Efter en trevande start tog börsen fart efter lunch. Paradoxalt nog var det svag statistik som låg bakom lyftet.(10 KOMMENTARER)
Noteringen av Facebook-aktien är inte alls ett fiasko enligt tunga investerare. (77 KOMMENTARER)
ECB-ledamoten Ewald Nowotny har tröttnat på de ständiga kraven på åtgärder. "ECB har redan genomfört massiva åtgärder", säger han. (10 KOMMENTARER)
Annika Falkengrens SEB och de andra storbankerna får konkurrens från oväntat håll på kreditkortssidan. Sökjätten Google tänker få in en fot på marknaden. (53 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag