NETCOMMUNITY 2012-02-05 15:34
Världens smartaste led ger mindre glapp och bättre lönsamhet.
- Hittills har vi fokuserat på fordon som traktorer, grävmaskiner, lastare och liknande, säger försäljningschef Tobias Lindquist. Men våra produkter kan komma till användning överallt där det finns leder.
Bild: Alla maskiner med leder får förr eller senare problem med ledslitage och glapp. Slitaget accelererar, och till slut blir glappet så stort att man måste byta ut leden. Bilden visar Expanders egenutvecklade CAD-system CADEX som automatiskt tar fram den aktuella leden utifrån kundens önskemål om olika mått.
"Många av våra framtida kunder finns inom industrier, som tryckerier, sågverk, massaindustrin. Vi tror särskilt mycket på processindustrin, där vi vet att man skulle ha stor nytta av Expander System", säger Tobias vidare. Eftersom Processindustrin är ny mark för Expander så tar man nu affärsutvecklingshjälp från NETCOMMUNITY.
NETCOMMUNITY kommer att identifiera potentiella kunder, bygga relationer till dessa och sedan även genomföra försäljningen.
"Allt fler företag ser fördelarna med att öka försäljningen genom att ta in extern säljkraft. I Expanders fall får man tillgång till en säljgrupp med tre personer till priset av vad en halvtidssäljare kostar. Det ger försäljningsprocessen mycket hög effektivitet, samtidigt som modellen är väldigt flexibel för Expander som kan slå på och av säljgruppen med en månads varsel", säger NETCOMMUNITYs ägare och VD Stephan Adner.
Expander System
Svenska Expander har utvecklat en genialisk lösning. Ledens axlar får konformade ändar. På dessa placeras uppslitsade hylsor innan leden sätts på plats. När slitage så småningom ger ett märkbart glapp, skruvar man åt fästelementen. Då trycks hylsorna ner, och expanderas samtidigt så axeln kläms fast. Istället för att behöva utföra en relativt omfattande reparation tar man bort glappet med några varv med nyckeln.
- Att utrusta en maskin med Expander System kostar kanske 15-20 % av vad en enda reparation skulle kosta, förklarar Tobias Lindqvist, sälj- och marknadschef på Expander System Sweden. Och man sparar naturligtvis inte bara in flera reparationer, utan även kostnaderna för driftstoppen.
På hemsidan väljer man märke, modell och led
Beställningar görs snabbt och enkelt via Internet. Man anger maskinens fabrikat, modell och exakt vilken led det är frågan om.
- En av våra stora styrkor är detaljkunskaperna: vi kan verkligen lederna i maskinerna, ofta bättre än vad tillverkarna gör. I dagsläget har vi 800 tillverkare med uppemot 30 modeller i databasen, och på varje modell finns det leder på 10-30 olika positioner.
Skräddarsydda leder med egenutvecklad CAD-lösning på webben
För mer information kontakta;
Stephan Adner, VD NETCOMMUNITY, stephan.adner@netcommunity.se, +46 735 13 45 50
Rolf Schytt, VD Expander System, rolf.schytt@expandersystem.com, +46 733 72 36 43
Pressmeddelandet skickades med Mynewsdesk
Expander Group of Sweden
Det började på 1950- talet, när tvillingbröderna Everth och Gerhard Svensson byggde vägar på den svenska landsbygden. Man hade tröttnat på det ständigt återkommande problemet med uppglappade maskinleder och kunde inte acceptera alla onödiga reparationer och stillestånd. En dag när en ledbult höll på att lossna, prövade en frustrerad Everth att fixera bulten i det slitna hålet med en gammal rostig spik. Lösningen fungerade! Visserligen bara temporärt; men idén var född och omsattes snart i praktisk verklighet. Den geniala idén patenterades och kom småningom att belönas med Alfred Nobelstiftelsens Utvecklingsstipendium.
NETCOMMUNITY
NETCOMMUNITY förmedlar affärer, medarbetare och idéer inom produktutveckling via våra portaler CADtorget, PLMforum och BIMforum, med över 55.000 registrerade medlemmar.Verksamheten grundades 1998 efter en omfattande marknadsundersökning bland produktutvecklande företag och deras önskemål på hur en portal på Internet skulle se ut. Undersökningen resulterade i starten av CADtorget.se vars målgrupp är personer som arbetar med produktutveckling i Skandinavien. CADtorget kompletterades 2006 med PLMforum där huvuduppgiften är att sprida information om Product Lifecycle Management (PLM). År 2011 startade vi BIMforum (Building Information Modelling) för byggindustrin. Vår målsättning med portalerna är att vara med bidra till en effektivare produktutveckling inom respektive område, genom att tillhandahålla information om de senaste teknikerna och metoderna.
Di.se avslöjar: Lehman Brothers konkursbo stämmer det statliga finansbolaget Svensk Exportkredit på över en halv miljard kronor.
Kinas regering båda gasar och bromsar samtidigt, men en ny giv kan ge guldläge till svenska bolag. Det säger Handelsbankens Kinaexpert Frédéric Cho.
Börsen är billig för närvarande och i aktiekurserna ligger sannolikt alltför negativa förväntningar om framtiden, säger Christer Gardell. (36 KOMMENTARER)
Kraft & Kulturs förre vd Boris Benulic kan få tillbringa ytterligare tid i häktet. På torsdagen begärde åklagaren att häktningen förlängs.
Danmarks centralbank sänker styrräntan med 10 punkter till 0,60 procent. Räntan har inte sänkts sedan december 2011.
Tror du att Facebook ska falla ännu mer på börsen? Nu blir det möjligt att blanka aktien och tjäna pengar på fortsatta kursfall. (21 KOMMENTARER)
Det är stor risk att köpa bostad just nu, hävdar Statens bostadskreditnämnd. Men cheferna för landets största mäklarföretag sågar den bedömningen. (83 KOMMENTARER)
Amerikanska gräsklippartillverkaren Toro har ökat sin försäljning med ungefär 10 procent. Vinsten per aktie steg med 20 procent.
Farten sjunker i USA:s tillverkningsindustri och förklaringen återfinns både i Europa och Kina. Men trots det pekar siffrorna fortfarande på tillväxt. (14 KOMMENTARER)
Finansmarknadsminister Peter Norman tänker se till att det blir lättare att lösa bundna bolån i förtid. På så vis ska bankernas marginaler pressas. (34 KOMMENTARER)
Näringslivstoppar som Rune Andersson och Anders Nyrén går hårt åt riskkapitalbranschen för dess kortsiktiga tänkande. Men riskkapitalet slår tillbaka. (56 KOMMENTARER)
En halsbrytande flykt från risk och en pågående revolution i Bundesbank har pressat ned de tyska räntorna i botten. (18 KOMMENTARER)
Oslobörsen inför nya, hårdare regler för att begränsa den omdiskuterade robothandeln, men Stockholmsbranschen har inga planer på att följa efter. (15 KOMMENTARER)
Den förre S-ledaren Håkan Juholt riktar hård kritik mot LO-basen Wanja Lundby-Wedin, som han anser agerade för att avsätta honom. (85 KOMMENTARER)
Finansminister Anders Borg välkomnar debatten om bankernas bolånemarginaler, och anser att det finns starka skäl för en sänkning. (53 KOMMENTARER)
Pruta på bolånet, uppmanar FI. Generaldirektören Martin Andersson talar även om banker som "i smyg" kan ta ut kostnader på kunderna. (45 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen: Efter en trevande start tog börsen fart efter lunch. Paradoxalt nog var det svag statistik som låg bakom lyftet.(10 KOMMENTARER)
Noteringen av Facebook-aktien är inte alls ett fiasko enligt tunga investerare. (77 KOMMENTARER)
ECB-ledamoten Ewald Nowotny har tröttnat på de ständiga kraven på åtgärder. "ECB har redan genomfört massiva åtgärder", säger han. (10 KOMMENTARER)
Annika Falkengrens SEB och de andra storbankerna får konkurrens från oväntat håll på kreditkortssidan. Sökjätten Google tänker få in en fot på marknaden. (53 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag