(SIX) USA-börserna inledde dagens handel i en positiv trend i enlighet med förväntningarna efter att på fredagen backat och därmed brutit en positiv utveckling som varade i fem veckor.

Marknaderna följer utvecklingen i Europa och får stöd från beskedet att Greklands parlament på söndagskvällen röstat genom det åtstramningspaket som utgjorde ett villkor från den Europeiska trojkan för att landet skulle få det stödlån om 130 miljoner euro, som är nödvändigt för att landet skall lyckas undvika en nära förestående statsbankrutt. Bankaktier leder uppgången.

Dow Jones index var klockan 16.24 upp med 0,3 procent till 12.837. På den bredare marknaden hade S&P 500-index ökat 0,6 procent till 1.351 medan Nasdaq Composite-index ökade med 0,6 procent till 2.921.

Räntan på den tioåriga obligationen var ned med 8 punkter till 1,97 procent samtidigt som trettioårsräntan sjönk 7 punkter till 3,12 procent.

I London var FTSE 100 upp 0,8 procent, medan CAC40 i Paris var stod oförändrat vid middagstid. DAX30 i Frankfurt hade stigit med 0,6 procent.

Under dagen kommer Barack Obama presentera sitt budgetförslag för året 2013. I budgeten förväntas ökade skatter för USA:s rika ingå, såväl som ökade investeringar i infrastruktur och i projekt som tar sikte på att försöka öka den kritiskt låga sysselsättningen i landet.

Det är tomt på viktigare bolagsspecifika händelser på dagens USA-agenda. Intressant att notera är att 63 procent av de 352 bolag som hittills rapporterat på S&P 500 har slagit förväntningarna. Detta meddelar Thomson Reuters. I veckan kommer ytterligare 51 företag på S&P 500-listan att presentera sina delårsrapporter.

Under den första handelstimman stiger bankaktier stärkta av Greklandbeskedet och följer härmed trenden i Europa. Bank of America har efter öppning ökat med 2,6 procent medan Citigroup ökat 1,6 procent. JP Morgan har efter öppning ökat med 0,7 procent.

Framgångssagan Apple fortsätter att övertyga och efter öppning ökade bolagets aktie med 1,6 procent och har härmed tagit sig över en gräns om 500 dollar för första gången i bolagets historia. Den 25 juni stod Apples aktie i 400 dollar, och på enbart sex månader har aktien tagit sig över ytterligare en milstolpe vilket innebär att Apple närmar sig ett marknadsvärde om 500 miljarder dollar.

I tekniksektorn steg även Google med 1,1 procent sedan bolaget förväntas få godkänt i EU och USA för sitt uppköp av Motorola Mobility. Vidare steg Microsoft med 0,3 procent och Dell steg med 1,6 procent.

Rupert Murdochs skandalomsusade mediaföretag News Corp har återigen kommit i rampljuset sedan anställda på en av bolagets viktigaste engelska tidningar, The Sun, i helgen blivit arresterade på grund av anklagelser om mutbrott. Aktien backade under förhandeln men ökade efter öppning beskedet till trots med 0,6 procent.

Ingen betydande statistik från USA syns på dagens makroekonomiska agenda.

Ludwig Sandgren ludwig.sandgren@six-group.se Nyhetsbyrån SIX