(SIX) USA-börserna väntas inleda fredagens handel i negativ riktning. Terminerna på Wall Street följer trenden i Europa där de ledande börserna faller sedan oron återigen spritt sig beträffande utgången av turerna kring Grekland.

S&P 500-terminen var klockan 14.54 14 punkter under fair value medan Nasdaq 100-terminen var 21 punkter under.

Det var under eftermiddagen på torsdagen som beskedet kom att den grekiska regeringen hade slutfört "lyckade" samtal med den europeiska trojkan (EU, ECB, IMF). Samtalen hölls efter att Greklands ledare kommit överens om nya ekonomiska reformer som ska bana vägen för räddningspaketet. Avtalet var i linje med vad trojkan hade begärt och innefattar extra nedskärningar om 300 miljoner euro. De större grekiska fackförbunden har uppmanat sina medlemmar att gå i nationell strejk i 48 timmar.

I USA och Europa stängde börserna på svagt plus under gårdagen, styrkta av beskedet om överenskommelsen.

Under fredag förmiddag vände vindarna i Grekland i motsatt riktning sedan ledaren för Laos-partiet, Karatzaferis, gjort gällande att han inte tänker rösta för det överenskomna räddningsprogrammet. Karatzaferis menar att man inte kan acceptera att nationens suveränitet går förlorad. Vidare uppger han att det inte finns någon risk för att Grekland kommer att ställa in betalningarna, en uppfattning som inte delas av marknaderna.

Det amerikanska ratinginstitutet Fitch lät igår upprepa sin syn på Greklands situation och tror inte att landet kan undvika en konkurs även om de erhåller det överenskomna stödlånet om 130 miljoner euro.

På bolagsfronten avancerade Alcatel-Lucent, en konkurrent till svenska Ericsson, med 18 procent under fredagens förhandel sedan bolaget lagt fram sin delårsrapport för det fjärde kvartalet.

"Alcatel-Lucents kassaflöde var urstarkt", skrev Liberum i ett marknadsbrev. Bankens estimat var 169 miljoner euro medan utfallet inkom vid 541 miljoner euro.

Klockan 14.30 presenterde det amerikanska handelsdepartementet statistik för december månads handelsbalans som visade på ett underskott på 48,8 miljarder dollar. Marknadens prognos var ett underskott på 48,5 miljarder dollar.

Klockan 18.30 svensk tid kommer Ben Bernanke hålla tal om tillståndet på den amerikanska bostadsmarknaden. Klockan 20.00 presenteras USA:s budgetutfall för januari.

Ludwig Sandgren ludwig.sandgren@six-group.se Nyhetsbyrån SIX