2011-12-28 15:15
STOCKHOLM (Direkt) Marcus Storch anser att hans uppdrag som vice styrelseordförande i Mekonomen går att kombinera med att vara ledamot i nya Öresunds styrelse, något han är nominerad till, trots att Öresund är största ägare i Mekonomens konkurrent Bilia.
Det säger han till Nyhetsbyrån Direkt.
"Det kan alltid uppkomma jävsituationer. Det är nästan omöjligt i det här lilla landet att inte ha jäv, men då jävar man ut sig och så lämnar man rummet. Det är väldigt vanligt", säger han.
Att det skulle bli svårt att verka för innehavens bästa genom att enbart lämna styrelsemötet vid enskilda tillfällen, tillbakavisar Marcus Storch.
"Det är inte så, eftersom innehaven inte är operativa. Jag sitter i Nordstjernans styrelse som är majoritetsägare i NCC, och jag sitter i NCC, där har du ungefär samma situation", säger han och förklarar:
"Jag kan inte tala om hur det går för NCC i Nordstjernans styrelse och så vidare. Och när NCC ska bygga åt Axfood, där jag också är vice ordförande, då går jag ut."
Att Bilia och Mekonomen är konkurrenter har mindre betydelse för resonemanget enligt Marcus Storch, som sammanfattar läget:
"Det är omöjligt att ha absoluta brandväggar, då blir det inte många människor kvar i näringslivet. Det är en fråga om din etik, hur man hanterar det där."
Marcus Storch säger att han känner Öresunds huvudägare och föreslagna styrelseordförande Mats Qviberg sedan "många, många år", både från gemensamma affärer och genom att de spelar bridge tillsammans.
Förutom Marcus Storch är bland andra Laila Freivalds nominerad till styrelsen till Öresund. De två satt i Bankstödsnämnden, även kallad Bankakuten, tillsammans på 1990- talet.
"Samarbetet fungerade mycket bra. Det är en klok kvinna. Hon har varit utrikesminister och justitieminister, och det är väl inte många som har sådana meriter", säger Marcus Storch. På fråga om den före detta ministerns erfarenhet av aktiemarknaden säger Marcus Storch att man lärde sig en hel del av arbetet i Bankakuten.
"Det var den största snabbkurs jag har varit med om. Vi hanterade i princip alla banker", säger han.
Bland övriga föreslagna Öresundledamöter säger Marcus Storch att han även känner Johan Qviberg väl. Den för omval föreslagna Per-Olof Eriksson, före detta Sandvik-vd, har arbetat i många år med Marcus Storch och är dessutom bridgespelare tillika ekonomiansvarig i Svenska Bridgeförbundet, där Mats Qviberg är ordförande.
Valet av Öresunds nya styrelse äger rum vid en extra bolagsstämma den 1 februari 2012. Martin Lindgren +46 8 5191 7920 Nyhetsbyrån Direkt
Det finns all anledning att försöka pruta på bolånet. Skillnaden mellan din ränta och bankens kostnader har ökat och är flera tusen kronor per år i snitt. (24 KOMMENTARER)
Socialdemokraterna och Stefan Löfven fortsätter upp men rycket bland väljarna verkar vara över för den här gången. Så är läget i opinionen. (16 KOMMENTARER)
Swedbank Roburs vd Thomas Eriksson blir ny vd för Carnegie efter Frans Lindelöw. Han tillträder under hösten.
Det kom inga nya idéer. Och det är alltid någon annan som helst ska betala. Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt efter gårdagkvällens EU-toppmöte, lett av Herman Van Rompuy. (59 KOMMENTARER)
Hajpade sociala nätverket Facebook överväger att byta börs efter de tekniska problemen vid lanseringen. (12 KOMMENTARER)
SEB är väl rustat för att möta ett grekiskt utträde ur EMU. Storbankens vd Annika Falkengren råder också kunderna att förbereda sig. (60 KOMMENTARER)
IFS för diskussioner om fler bolagsköp efter nyligen avslutade köpet av USA-baserade Metrix. Det säger affärssystembolagets vd Alistair Sorbie om planerna för året.
Peak oil är här och går att tjäna pengar på. Det hävdar teknikkonsulten Sweco, som just anställt sin egen peak oil-expert. "Många företag har redan haft problem på ett eller annat sätt", säger Swecos Gustav Krantz. (39 KOMMENTARER)
USA-börserna återhämtade sig och stängde oregelbundet på onsdagen. Facebook steg efter att ha backat kraftigt i början av veckan.
Ett grekiskt utträde ur euron behöver inte påverka Sveriges ekonomi i så stor utsträckning. Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt inför toppmötet. (36 KOMMENTARER)
De senaste åtta månader har nischade Ica Banken fått 45.000 nya studenter som kunder. Men vd Jörgen Wennberg nöjer sig inte med det. (35 KOMMENTARER)
Den segdragna byggkonflikten trappas upp. 4.500 anställda berörs, och nu börjar det svida ordentligt i företagens plånböcker. (43 KOMMENTARER)
Ovissheten är stor när det historiska presidentvalet inleds i Egypten. Det ser ut att bli en uppgörelse mellan två grupper.
Att sänka skatten för att finansiera offentliga utgifter är kontraproduktivt, anser ekonomiprofessor Lars Calmfors. (82 KOMMENTARER)
Teknisk analys: Dramatiken på världens börser fortsätter och flera viktiga stöd har brutits. Tidigare antaganden måste omvärderas, skriver Dawid Myslinski. (34 KOMMENTARER)
SBAB Bank har beslutat att koncentrera sig på konsumenter. Det innebär att den statliga banken nu förbereder att sälja företagsdelen. (12 KOMMENTARER)
Kvinnosatsningen i lönerörelsen blev ett misslyckande. Det medger avgående ordförande Wanja Lundby-Wedin. Här är förhandlingarnas vinnare. (17 KOMMENTARER)
Bostäder har varit en lysande investering de senaste 16 åren. Men nu är det slut på det roliga enligt experterna. Här är det störst risk med att köpa bostad. (160 KOMMENTARER)
Höga bränslepriser kan få fler flygbolag att ge upp. När oljepriset når en viss gräns är det fara å färde, enligt analyser. (18 KOMMENTARER)
"Det får inte hända igen", säger Nordeachefen Christian Clausen om finanskrisen 2009, och listar de åtgärder svenska banker bör vidta. (52 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag
Hittills inga rapporter idag.