Nyhetstest

Tillbaka

"Sverige är nu Europas tigerekonomi” sa Anders Borg i januari och citerade en ungersk kollega. I vilken världsdel ligger de länder som begreppet från början användes om?


En jordbävning med efterföljande tsunami orsakade en stor kärnkraftsolycka i japanska Fukushima. Vad heter energibolaget som äger anläggningen?


I början av året avslöjades att IKEA-koncernen kontrolleras från ett bolag i skatteparadiset Liechtenstein. Vad heter bolaget?


Håkan Juholt valdes i våras till ny partiledare för Socialdemokraterna. Vad var hans roll inom paritet innan det?


Elektronikkedjan Onoff ansökte om konkurs i juli. Vilket företag köpte flertalet av Onoffs butiker ur konkursboet?


Ett kreditvärderingsinstitut sänkte under sensommaren USA:s kreditbetyg. Vilket?


Al Qaida-ledaren Usama bin Ladin dödades av amerikanska agenter i maj. I vilket land gömde sig terroristledaren sig under sin sista tid?


Oljebolaget Lundin Petroleum hamnade i strålkastarljuset av flera anledningar 2011. Vilken svensk politiker har tidigare suttit i bolagets styrelse?


Flera partier har i år fått nya partiledare, men vilket parti har inte fått ny partiledare 2011?


Även många europeiska länder har fått nya ledare. Vad heter den nuvarande premiärministern i Italien?


Den ekonomiska krisen i Grekland har stått i fokus större delen av året. I november avgick premiärministern Papandreou. Vilket beslut föregick hans avgång?


2011 var året då bostadspriserna vände ner. I vilken storstadsregion har bostadspriserna gått ned mest?


Räntan på svenska statsobligationer har nått rekordlåga nivåer under 2011. Hur lågt har räntan på 10-åriga statsobligationer sjunkit som lägst?


Kommunikationstjänsten Skype såldes och ännu än gång under 2011, den här gången för ungefär 56 miljarder kronor. Vem var köparen?


Efter en lång kamp för överlevnad blev det till slut konkurs för Saab. Vad heter den före detta vd:n som avgick tidigare i år efter många år på posten?


I början av hösten var det som om Stockholmsbörsen åkte berg- och dalbana. Den 18 augusti föll börsen så brant att fallet kvalade in på listan över de tio värsta börsdagarna i modern tid. Hur mycket föll Stockholmsbörsen den dagen?


Vladimir Antonov har varit flitigt omskriven som spekulant på biltillverkaren Saab. Under hösten har han anhållits och hans litauiska bank har gått i konkurs. Vad hette banken?


Ericsson drar sig ur mobilracet och Sony kommer ensamt att fortsätta mobiltelefontillverkningen. När inledde de två bolagen sitt samarbete?


Apples grundare Steve Jobs avled i år efter en lång tids sjukdom. Redan innan hans frånfälle klev han åt sidan och lämnade över vd-posten till sin efterträdare. Vem var det som tog över?


En svensk börs-vd sjukskrev sig tidigare I år och blev sedan av med jobbet. Vilket bolag rattade Magnus Yngen innan han fick sparken?


Den amerikanska jätten Stanley Black & Decker la ett vinnande bud på säkerhetsföretaget Niscayah som därmed lämnat Stockholmsbörsen. Vilket svenskt bolag hade redan tidigare lagt ett bud på Niscayah?




Dagens rapporter

Hittills inga rapporter idag.











Börstemperaturen

Antal bolag
  • 0blue imageUpp
  • 0black imageOför
  • 0red imageNer
Bästa bransch
Sämsta bransch
Fler branscher

Telegram