Så vill Skatteverket stoppa svartjobben

Slopade skatter på småbelopp, en samlad "lönecentral" hos Skatteverket och hårdare kvittokontroll. Det är några av de förslag som Skatteverket hoppas ska leda till minskat svartarbete.

Publiceringsdatum: 2007-01-09
Författare: Olof Sandström
Läs mer:
Unga föreslås få skattefri lön
Skatteverket ska varna för "fiffiga upplägg" i förväg
Här kan skatten försvinna - punkt för punkt


Skattebefria barnvakten och gör det billigare för privatpersoner att köpa tjänster. Det är en del av de förslag som Skatteverket nu presenterar för att komma åt svartjobben. Samtidigt ska kraven skärpas på flera områden.

"Reglerna ska betraktas som schyssta och legitima", sa Skatteverkets generaldirektör Mats Sjöstrand under en pressträff på tisdagen där förslagen presenterades.

Det samlade skattefelet, där svartjobben är en viktig del, uppgår till omkring 120 miljarder kronor årligen. För Skatteverket är det en prioriterad uppgift att försöka hitta åtgärder som minskar skatteundandragandet. Samtidigt ska arbetet leda till att dubbelt fusk med skatter och bidrag minskar och att rätt personer betalar skatt.

"Den som betalar svart slår orättvist mot konkurrenterna. Effekten på lång sikt blir att fel personer betalar skatt", menar Mats Sjöstrand.

Skatteverket förespråkar i sitt förslag både så kallade Rotavdrag och Rutavdrag, det vill säga en skattereduktion för både hantverkstjänster och hushållsnära tjänster. Man föreslår också att studielånen inte bör påverkas av den studerandes inkomst.

Men det kanske mest genomgripande förslaget är att Skatteverket vill skapa en helt ny lönecentral, som i praktiken tar över en del av företagens löneadministration. Det skulle förenkla för bolagen, men ge Skatteverket betydligt större insyn i de enskildas lönesituation än i dag. Det skulle samtidigt öka kontrollmöjligheten och exempelvis kunna stoppa felaktiga bidragsutbetalningar.

Skärpningar bör samtidigt införas när det gäller kvitton. Säljaren ska alltid lämna kvitto och kunden ska vara skyldig att ta emot det.

Myndigheten lämnar också förslag på ett så kallat entreprenadavdrag, där den som lägger ut jobb på entreprenad måste betala 30 procent på lönekostnaden direkt till Skatteverket. Dagens system har visat sig leda till stort skattebortfall.

För att förslagen ska bli verklighet krävs dock både lagändringar och ökad samverkan mellan myndigheter. Skatteverket hoppas nu få in synpunkter från flera håll under våren. Om och när förslagen kan sjösättas vet inte Mats Sjöstrand i dagsläget.
[di.se arkiv. Nyheter inom ekonomi, börs, finans och IT.]