Snabblänkar A-Ö
 Tillbaka
Skicka artikel
Länka
Skriv ut

Räntor och valutor: Kronan vinner mark

Uppdaterad 2009-11-09 11:53

Europaräntorna sjunker runt 4 punkter i kortare löptider medan långräntorna handlas i stort sett oförändrat. Samma brantningstendens syns i Sverige, dock med en mindre nedgång i korträntorna. Dollarn har samtidigt fortsatt att försvagas och handlas just under 1:50 mot euron, medan kronan fortsatt att stärkas under förmiddagen.
Den svenska tioåriga statsobligationsräntan handlas oförändrat till 3,30 procent medan den tyska tioårsräntan handlas oförändrat till 3,36 procent.
Finansminister Anders Borg presenterade under morgonen reviderade prognoser, där analytikerna särskilt tog fasta på att han gjorde en rejäl upprevidering av BNP- tillväxten nästa år, från en mycket låg prognos tidigare.

Regeringen räknar nu med att BNP sjunker 4,9 procent i år för att sedan växa med 2,0 procent 2010, 3,4 procent 2011 och 3,3 procent 2012. I budgetpropositionen i september räknade regeringen med att BNP skulle minska med 5,2 procent i år och sedan öka med 0,6 procent 2011, 3,1 procent 2011 och 3,8 procent 2012.

Finansministern sade att världen har landat på fötterna efter den svåra krisen och att Sverige har undvikit en depression och har ett mycket bättre utgångsläge än de flesta andra länder. De finanspolitiska stimulanserna måste dock fortsätta under 2010 och 2011, för att förhindra att arbetslösheten biter sig fast.

Arbetsmarknaden har inte försämrats så mycket som tidigare bedömningar gjorde gällande, och arbetslösheten kan toppa ett år tidigare än vad regeringen trodde i september. Anders Borg betonade dock han att läget på arbetsmarknaden är fortsatt svårt. Regeringen väntar nu att arbetslösheten stiger från 8,5 procent i år till 10,7 procent 2010, för att sedan sjunka till 10,5 procent 2011 och 9,8 procent 2012. I budgeten såg regeringen en arbetslöshet på 8,8 procent i år, 11,4 procent 2010, 11,6 procent 2011 och 10,9 procent 2012.

Finansministern sade även att det offentliga finansiella sparandet nu ser något bättre ut än i september med högre skatteintäkter och lägre utgifter för arbetslöshet. Regeringen återkommer i slutet av november med en mer omfattande genomgång av utgiftssidan, men som det ser ut nu kommer det finansiella sparandet att bli runt en halv procentenhet bättre än regeringens prognoser i budgetpropositionen.

"Vi ser en påtaglig förbättring av intäkterna jämfört med budgetpropositionen. Nu handlar det om att revidera upp intäkterna från företagssidan", sade Anders Borg.

Nordeas chefsanalytiker Torbjörn Isaksson säger att en upprevidering av BNP-utvecklingen för 2010 var väntad.

"Det som stack ut i höstas var att de hade en så pass dyster prognos för nästa år. Som en följd av revideringen är arbetsmarknadsutsikterna bättre. Det var som väntat, men vi tycker att de har en bit kvar. Vår prognos för BNP 2010 är 2,8 procent", säger han.

Han säger vidare att det som Nordea tittar mest på är offentliga finanser, som är mycket intressant för statens lånebehov och därmed utbudet av obligationer.

"Vi tycker att det finns en möjlighet att de offentliga finanserna kan utvecklas betydligt mer positivt än vad som ligger i de flesta prognoser, inklusive regeringen", säger Torbjörn Isaksson och anför särskilt att kapitalskatterna kan överraska positivt efter årets kraftiga börsuppgång och den bättre utvecklingen på bostadsmarknaden.

Sven-Arne Svensson, chefekonom på Erik Penser Bankaktiebolag, säger att Anders Borg har nu börjar närma sig deras BNP-prognos.

"Det är en snabb upprevidering sedan i september. Jag tycker väl kanske inte att så mycket har hänt sedan dess, det mesta hände innan. Men de låg ju också väldigt lågt i sina prognoser, kanske lägre än någon annan", säger han.

Klockan 12 släpps statistik över den tyska industriproduktion för september, som väntas visa en ökning med 2,5 procent jämfört med i augusti, enligt Bloomberg News enkät. Samtidigt publiceras preliminär BNP-statistik för tredje kvartalet från Lettland, här väntas en nedgång med 18,3 procent jämfört med tredje kvartalet 2008.

Statistik på måndagsmorgonen visade att den tyska handels- och bytesbalansen genererade överskott ungefär i linje med förväntningarna i september. Ett styrketecken var dock att såväl importen som exporten noterade betydligt större uppgångar än vad som väntades enligt Bloomberg News enkät, +5,8 respektive +3,8 procent jämfört med i augusti.

På måndagen håller även BIS sitt bimånatliga möte i Basel, och dessa möten följs normalt av att ECB-chefen Jean- Claude Trichet håller en presskonferens klockan 13.30. Senare i kväll håller också eurogruppen möte inför tisdagens ekofinmöte.

De amerikanska marknadsräntorna visar ganska små förändringar sedan fredagen, med en viss flackningstendens. Tioårsräntan har sedan fredagens svenska stängning sjunkit 1 punkt till 3,52 procent.

På valutamarknaden har dollarn fortsatt att försvagas och handlas just under 1:50 mot euron jämfört med 1:490 vid fredagens svenska stängning. Dollarindex, noterade den största nedgången en enskild handelsdag sedan den 31 juli.

Löften från G20-mötet i helgen om att bibehålla stimulansåtgärder tills återhämtningen är säkrad, och frånvaro av kommentarer om årets dollarförsvagning anges som förklaring till att dollarn tappar.

Samtidigt gynnas euron av ett mer positivt sentiment med stigande börser och de positiva signalerna om den tyska exporten och den europeiska valutan har även stärkts mot yenen medan dollar/yen visar små förändringar.

"Det allmänna sentimentet har förbättrats och vi väntar oss att euron stärks mot dollarn. G20 kommenterade inte den senaste tidens dollarsvaghet så marknaden fortsätter att sälja den amerikanska valutan", sade Antje Präfcke, valutastrateg vid Commerzbank i Frankfurt, till Bloomberg News.

Kronan har stärkts rejält under helgen, med 12 öre mot dollarn till 6:86 och 12 öre mot euron till 10:28.

Måndag kl 11.25 (fredag kl 16.15)
USD/SEK 6:8563 (6:9795)
SSV 6 mån 0,20 (0,20)
EUR/SEK 10:2829 (10:4018)
Statsobl 10y 3,30 (3,30)
EUR/USD 1:4998 (1:4905)
Räntegap/ty -6 (-6)
US obl 10y 3,52 (3,53)
Tysk obl 10y 3,36 (3,36)
NYHETSBYRÅN DIREKT
Publicerad 2009-11-09 11:49
Uppdaterad 2009-11-09 11:53
 Tillbaka
Skriv ut  Skicka artikel Länka

Läs kommentarer (2)

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras
valårsbudget? pp, 9 nov 12:02
Till #1 skåning, 9 nov 12:15
Läsarnas bästa kommentar
Till #1 skåning, 9 nov 12:15
20:03 SAS lovar inte vinst 2011
19:52 Nobia: ABG Sundal Collier höjer rekommendationen
19:32 Råvaror: Samtliga tillgångar stiger
18:58 Forskningsrapport: "Lettland borde devalvera"
18:45 SPP fälls för pensionsreklam
18:18 USA-börser: Uppåt på bred front
17:51 Stockholmsbörsen: Stängning på plus
17:47 Nordenbörser: Bra fart på indexen
17:32 Här är råvarutipsen för 2010
17:25 Brevbärare får stanna på sin post
17:04 Grekland fryser offentliganställ-
das löner
16:58 Europabörser: Gruvbolag kraftigt upp i London
Världsrekord
i depression


Råvaruproffsets bästa tips för året

Konkurrenter rasar mot SAS-stödet

Uppåt på Wall Street

Börsen höll stilen

Gamar flockas kring svag euro

Borg "stärkt i hållningen" att staten bör sälja SAS

Fortsatt jakt på pengar

Ingves slutar ropa på hjälp - utreder själv

Bättre fart på USA-shopping

"Det fanns inga övervärden i Carnegie"

Fritt fram beställa 9-3X

Allt fler döms
för insiderbrott


michael wolf swedbank bonus"Man kan inte skylla allt på bankerna"

Swedbanks vd Michael Wolf talar ut om den slopade bonusen och de följande löneökningarna.
Swedbank tror på vinst i år
Analytiker om rapporten: Som vi trodde
...och så ska han lyckas
Brakförlust för Swedbank

Oljan dyrare



Kronan stärks


"Ingen bostadsbubbla"

Staten räddar SAS

Hopp om att EU räddar Grekland

Full fart i Bilia

Xeratech-härva polisanmäls


Antal bolag
135
28
113
Upp Oför Ned

Bästa bransch
Energi 1,64%
Sämsta bransch
Konsument sällanköp 0,08%
19:49 Nobia: Abg sundal collier höjer rekommendation till köp (beh) (Direkt)
19:45 Sas: Har ingen officiell vinstprognos för 2011 - ir-chef (ny) (Direkt)
19:04 New york: Energi och råvaror går starkt, djia +1,9 % (SIX)
19:04 Sas: Inte officiell förväntning gå break-even 2011 - ir-chef (Direkt)
18:39 Råvaror: Uppgångar efter dollarförsvagning mot euro (Direkt)
18:04 New york: Breda uppgångar, greklandsoro minskar djia +1,6% (Direkt)
18:02 Ibs: Flyttar bokslut till 18/2 (tidigare 12/2) (Direkt)
17:56 Obducat: Avanza har minskat till 4,99% kapital, 4,26% röster (Direkt)
17:55 Obducat: Avanza bank holding minskar till 5 % av kap (SIX)
17:48 Börsen: Trots sas-fall slutade dagen på plus, omxs30 +0,7% (Direkt)
17:43 Stockholm: Positiv utveckling men sas rasade, omxs30 +0,7 % (SIX)
17:42 Norden: Oslo ledde nordisk uppgång, omxn40 +0,8% (Direkt)
17:31 Ellen: Nyemissionen övertecknades (Direkt)
17:31 Oriflame/analytiker: Ysk skönhet,prg 2010 nyckelpunkter (oms) (Direkt)
17:31 Wihlborgs: Rbs upprepar köprekommendation, forts sektorfavorit (SIX)
17:30 Lindab/analytiker: Utdelning, utsikter 2010 i fokus (oms) (Direkt)
17:30 Eniro/analytiker: Svagt printkvartal bör vara inprisat (oms) (Direkt)
17:13 Räntor & valutor: Optimism efter spekulationer om greklandstöd (SIX)
16:58 Grekland: Inför frysning av löner inom offentlig sektor (SIX)
16:54 Bernanke: Utfrågning i representanthuset skjuts fram pga snö (Direkt)
16:53 Eu: Behöver ej hjälp av imf för att hantera grekland - almunia (SIX)
16:53 Europabörser: Visade uppgångar på hopp om greklandsåtgärder (Direkt)
16:52 Eu: Behöver inte hjälp från imf med grekland - almunia (ny) (Direkt)
16:45 Eu: Behöver inte hjälp från imf med grekland - almunia (Direkt)
16:44 Corem: 0 stamaktier ger rätt t 1 preferensaktie i fondemission (Direkt)
16:43 New york: Inleder starkt efter minskad låneoro, djia +1,5 % (SIX)
16:40 Corem property: Offentligör villk för utgivande av preferensakt (SIX)
16:35 Räntor/valutor: Eventuellt räddningspaket ökade risksentiment (Direkt)
16:34 Tyskland: Bnp-tillväxt 1,5% 2010, 1,9% 2011 - imf (Direkt)
16:20 New york: Upp efter minskad oro för grekland, djia +1,4% (Direkt)
Hennes pensionsreklam fälls 
brevbärare kuvert brevlåda
Brevbärare var "för långsamma" - nu får de stanna på sin post 
Klädmärken
Klädjätte hånas av uppstickare 
Bildspecial: Ta en smygtitt
på nya Volvo S60 
Cecilia Malmström, ny EU-kommissionär
Rivstart för Cecilia Malmström 
köttklister filé kött
Köttklister gör bitar till helt kött 
Opel skär bort 8.300 jobb 
SPP-reklam "vilseledande" 
nyhetsbyrån direkt stockholmsbörsen
DiTV: Därför stiger börsen
Börsens sifferfel är lösta 
sarah palin republikan
Sarah Palins korta fusklapp 
telefonlur telia sonera upptaget
Upptaget - i tre månader 
Nissan gör en vinst långt över förväntan
Oväntat starkt av Nissan 
Svenska BIl
DiTV: Saab-återförsäljarens hemliga krisplan
Liechtenstein
Byggföretagare gömde
miljoner i Liechtenstein 
Teknisk analys på di.se - dagens aktie
Dagens aktie: Micronic
- nya köp- och säljråd varje dag 
Per Norman får lämna vd-posten på Boxer
Boxers vd kickas 
Skrunda-1
Rik ryss köpte baltisk stad 
Peter Settman
Peter får tillbaka Settman 
lars carlström
Finansman anmäler SR 
PPM
Brevet som kortslöt pensionsmyndigheten 
Äntligen! Microsoft fixar
17 år gammal bugg 
Rekordmånga flyttar till Norge 
Carl Bildt
Kung Carl XVII Bildt? 
Säl
Ingen kom på G7:s sälmiddag 
Sarah Palin
Palin: USA redo för revolution 
Snygging utan BMW-känsla 
Därför kommer börsen falla 
Di.se bäst i Sverige
Di.se är bäst i Sverige 
Di.se i mobilen!
Håll koll med mobilen 
Ansvarig utgivare: Linus Paulsson Kontakta di.se Annonsinformation Om di.se © Copyright di.se 2010