"Det är ett projekt inom ramen för behandlingshemsverksamheten", säger Rolf Öström, kriminalinspektör på Ekobrottsmyndigheten, till TT.

Brotten ska ha begåtts 2008-2009. Johansson var ersättare i riksdagen under perioden samt ordinarie ledamot från mars 2009.

En husrannsakan gjordes i tisdags på Johanssons kontor i Norrtälje och polisen beslagtog då bokföringsmaterial. Arbetet med att gå genom handlingarna kommer att ta upp till två månader, enligt Öström.

"Jag gav dem allt de kan behöva. Jag vill göra klart att jag inte har gjort något dåligt, mer än en förlust på över en miljon", säger Jan Emanuel Johansson till norrteljetidning.se.

Planen var att starta en utslussningsverksamhet på ett dykcenter i Egypten.

"Ungdomar som söker kickar skulle få utbildning och jobba som dykinstruktörer där. De skulle få ta ansvar men det skulle samtidigt vara spännande. Men det var svårt att rekrytera personal och det blev ingen kvalitet. Vi fick inga placeringar, så det lades ner", säger Johansson.

"Jag har gett Ekobrottsmyndigheten alla papper för att styrka att jag inte har skott mig på affären. Det här är en pinsamhet som jag vill kunna lämna bakom mig."

Utredningen mot Johansson initierades av Skatteverket. De misstänkta brotten ska ha skett tillsammans med en 38-årig man.

"Det är ett gemensamt projekt i Egypten och de har var sin verksamhet som har investerat i projektet", säger Öström.

TT: Skulle de starta upp ett behandlingshem i Egypten?
"Det var nog tanken."

Öström vet inte om det blev något av de planerna.

"Eftersom de är misstänkta för den här brottsligheten tyder det väl på att pengar har gått någon annan väg än in i projektet", säger han.

Johansson är ännu inte formellt delgiven misstanke om brott vid ett förhör.

"Vi har inte planerat in något, men det är inom en snar framtid. Han vet om att han är misstänkt", säger Öström.

Som advokat har Johansson begärt förre socialdemokratiske justitieministern Thomas Bodström.