Uppdaterad 2012-02-09 06:54
De grekiska ledarna har nått enighet på flera punkter i det åtgärdsprogram som de internationella långivarna har krävt, men fortsatt oenighet om sänkningar av pensionerna gör att premiärminister Lucas Papademos tvingas till nya förhandlingar med EU och IMF.
Det rapporterar Bloomberg News på torsdagsmorgonen.
Enligt ett pressmeddelande från premiärministerns kansli har Lucas Papademos och ledarna från de tre regeringspartierna "enats om alla punkter i programmet med ett undantag som kräver ytterligare utveckling och diskussion" med långivarna. "Denna förhandling kommer att ske omedelbart så att den kan avslutas inför euroområdets finansministermöte" på torsdagen.
Tjänstemän från den så kallade trojkan, som representerar EU/ECB/IMF, anlände till premiärministerns kontor omedelbart efter att partiledarna lämnat natten till torsdagen.
Trojkaföreträdarna lämnade sedan premiärministerkansliet strax före klockan 5 på torsdagsmorgonen, och finansminister Evangelos Venizelos sade i ett uttalande att det fortsatt återstod en fråga att enas om.
Antonis Samaras, partiledare för Ny Demokrati, bekräftade i en tv-sänd kommentar tidigare att det var pensionerna som var den olösta frågan, och han tillade att "samtalen kommer att fortsätta".
Enligt en icke namngiven regeringskälla presenterade såväl Antonis Samaras, Pasokledaren Giorgos Papademos och ledaren för Laos, Giorgos Karatzaferis, alla alternativa förslag för att undvika sänkningar i pensionerna. Enligt regeringskällan väntas avtalet bli klart "inom några timmar.
Samtidigt börjar tiden rinna ut för att nå en uppgörelse för den privata sektorns deltagande i stödprogrammet för Grekland, PSI. Enligt tidigare rapporter från nyhetsbyrån ANA måste ett formellt erbjudande om skuldbytesavtal presenteras senast den 13 februari för att ge utrymme för att avsluta alla procedurer före den 20 mars, då Grekland måste refinansiera förfallande lån på 14 miljarder euro.
Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker har kallat finansministrarna i eurogruppen till möte i Bryssel klockan 18.00 på torsdagen. Vid mötet kommer också IMF-chefen Christine Lagard delta, enligt besked från valutafonden på onsdagskvällen.
Greklands privata kreditgivare, under ledning av IIF (Institute of International Finance) planerar ett möte i Paris på torsdagen för att gå igenom tekniska detaljer. Om en uppgörelse nås mellan Grekland och Trojkan ska ett skuldbytesavtal vara klart att implementeras snabbt, enligt två icke namngivna källor med insyn.
Det kom inga nya idéer. Och det är alltid någon annan som helst ska betala. Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt efter gårdagkvällens EU-toppmöte, lett av Herman Van Rompuy.
Hajpade sociala nätverket Facebook överväger att byta börs efter de tekniska problemen vid lanseringen.
Peak oil är här och går att tjäna pengar på. Det hävdar teknikkonsulten Sweco, som just anställt sin egen peak oil-expert. "Många företag har redan haft problem på ett eller annat sätt", säger Swecos Gustav Krantz. (29 KOMMENTARER)
USA-börserna återhämtade sig och stängde oregelbundet på onsdagen. Facebook steg efter att ha backat kraftigt i början av veckan.
SEB är väl rustat för att möta ett grekiskt utträde ur EMU. Storbankens vd Annika Falkengren råder också kunderna att förbereda sig. (53 KOMMENTARER)
Ett grekiskt utträde ur euron behöver inte påverka Sveriges ekonomi i så stor utsträckning. Det sa statsminister Fredrik Reinfeldt inför toppmötet. (35 KOMMENTARER)
De senaste åtta månader har nischade Ica Banken fått 45.000 nya studenter som kunder. Men vd Jörgen Wennberg nöjer sig inte med det. (31 KOMMENTARER)
Den segdragna byggkonflikten trappas upp. 4.500 anställda berörs, och nu börjar det svida ordentligt i företagens plånböcker. (42 KOMMENTARER)
Ovissheten är stor när det historiska presidentvalet inleds i Egypten. Det ser ut att bli en uppgörelse mellan två grupper.
Att sänka skatten för att finansiera offentliga utgifter är kontraproduktivt, anser ekonomiprofessor Lars Calmfors. (79 KOMMENTARER)
Teknisk analys: Dramatiken på världens börser fortsätter och flera viktiga stöd har brutits. Tidigare antaganden måste omvärderas, skriver Dawid Myslinski. (34 KOMMENTARER)
SBAB Bank har beslutat att koncentrera sig på konsumenter. Det innebär att den statliga banken nu förbereder att sälja företagsdelen. (12 KOMMENTARER)
Kvinnosatsningen i lönerörelsen blev ett misslyckande. Det medger avgående ordförande Wanja Lundby-Wedin. Här är förhandlingarnas vinnare. (17 KOMMENTARER)
Bostäder har varit en lysande investering de senaste 16 åren. Men nu är det slut på det roliga enligt experterna. Här är det störst risk med att köpa bostad. (156 KOMMENTARER)
Höga bränslepriser kan få fler flygbolag att ge upp. När oljepriset når en viss gräns är det fara å färde, enligt analyser. (18 KOMMENTARER)
"Det får inte hända igen", säger Nordeachefen Christian Clausen om finanskrisen 2009, och listar de åtgärder svenska banker bör vidta. (50 KOMMENTARER)
Det var ren tur i oturen att så få svenskar köpte Facebook vid noteringen. Många får dock dras med aktien ändå vare sig de vill eller inte, säger Avanzas sparekonom Claes Hemberg. (57 KOMMENTARER)
Volvo CE, som tillverkar anläggningsmaskiner, drar ned takten i Arvika. Orsaken är bland annat vikande efterfrågan.
"Bankerna ska ta bort listräntorna", ryter Villaägarna. Bolånekunder riskerar att snuvas på pengar, anser de. (17 KOMMENTARER)
Förhandlingarna i hotell- och restaurangbranschen har strandat helt och nu varslar facket om en strejk som berör tusentals anställda. (29 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag
Hittills inga rapporter idag.