Under det gångna året gjorde SEB besparingar på nästan 280 miljoner kronor genom att kapa i så kallade kortfristiga ersättningar. Slutnotan för banken landade ändå på nästan 1,1 miljarder kronor.

Men den siffran torde Annika Falkengren kunna krympa ytterligare. För det stora flertalet SEB-anställda hör bonusar som löneförmån snart till det förgångna.

”Det kommer bara vara ett fåtal som får rätt till rörlig ersättning”, säger Annika Falkengren om hållningen framöver.

De lyckliga fåtalet är bland anställda som banken "från ett internationellt perspektiv måste behålla enligt SEB:s vd.

”Alla andra får fast lön”, säger Annika Falkengren.

Banken har tagit intryck av en infekterad mediedebatt om bonusar och höga ersättningar.

 ”Vi har tagit intryck av den debatten som är och visat återhållsamhet. Trots vårt resultat”, säger Annika Falkengren.

Annika Falkengren omfattas av redan av bankens bonusbistra tider. Sedan 2009 har vd:n och de andra i bankens ledningsgrupp enbart fast lön.