Det framgick på torsdagens telefonkonferens.

Detta innebär bland annat att eventuella köp kommer att finansieras med bolagets kassa eller med lån, och inte med någon nyemission.

"Tenke är en fantastisk tillgång som vi anser att marknaden värderar till en stor rabatt. Vi ska arbeta hårt för att få upp aktiekursen och ni ska inte vänta er att vi emitterar några aktier på nuvarande nivåer", sade vd Paul Conibear.

Bolaget letar aktivt efter mindre, kompletterande investeringar, framgår det av bokslutspresentationen.

"Vi är inte desperata på något sätt. Våra två stora gruvor har lång förväntad livstid. Vi tittar på olika objekt, men vi gör det försiktigt. Vi kommer att vara konservativa", betonade vd.

Lundin Minings sänkta prognos för kapitalinvesteringar (capex) från 250 miljoner dollar till 210 miljoner för Tenkegruvan i Kongo är en rent bokföringsmässig åtgärd, som varken ska tolkas som att projektet har blivit billigare eller att det har blivit försenat.

Det sade Lundin Minings vd Paul Conibear på torsdagens telefonkonferens.

"Förändringen beror helt på hur vi nu kategoriserar kostnader och investeringar i Tenke. Vi har tidigare haft en konservativ inställning till hur vi gör prognoser, med maximalt förväntade kostnader", sade han.

När Tenke nu genererar ett positivt kassaflöde sker redovisningen mer i linje med hur operatören Freeport Mcmoran redovisar.

"Det är bara en ny uppdelning av utgifter mellan capex och löpande kostnader. Vi har tidigare haft problem att jämföra våra siffror med Freeports. Det bör bli lättare att följa i framtiden", sade vd.