Sex män står åtalade för brott som kan ge fängelse i upp till sex år.

Saken gäller huruvida den ersättning på totalt drygt 900.000 kronor som Sune Reinhold fick för att arbeta med arenabygget, vid sidan av sin ordinarie lön från kommunen, ska ses som en muta.

I arenaprojektet samarbetade kommunen med bland andra byggjätten Peab, grundat av Erik Paulsson, och fastighetsbolaget Fabege, där han är ordförande. Stadsdirektören Sune Reinhold var en drivande kraft i projektet.

Enligt åtalet var det vid ett möte under tennisveckan i Båstad i juli 2007 som bland andra Erik Paulsson och Solnas dåvarande kommunalråd Lars-Erik Salminen (M) bestämde att Reinhold skulle få extra betalt för att arbeta som konsult åt bolagen bakom arenaprojektet.

I sitt yrkande på torsdagsmorgonen slog chefsåklagaren Alf Johansson fast att Sune Reinhold fått totalt 906.250 kronor utbetalt vid 16 tillfällen. Enligt åklagaren har de pengar han har fått haft samband med hans tjänsteutövning.

”Brotten är med hänsyn till systematik, belopp samt Reinholds ställning att bedöma som grova”, sa chefsåklagare Alf Johansson.

Sune Reinholds advokat Hans Strandberg var först ut att meddela att hans klient förnekar brott.

”Han förnekar att han mottagit belöning och därmed också otillbörlig belöning.”

I stället ska ersättningarna ses som ersättningar för utfört arbete, och de har ingen koppling till Sune Reinholds tjänst som stadsdirektör, hävdade Hans Strandberg, som också menade att det handlar om ”mycket måttlig ersättning” för det arbete Sune Reinhold lagt ner.

”Hade Reinhold inte åtagit sig uppdraget hade man varit tvungen att anlita någon annan”, slog han fast.

Erik Paulsson ställer sig helt oförstående till det väckta åtalet, deklarerade hans advokat Leif Gustafson.

Även han menade att ersättningen till Sune Reinhold inte kan betecknas som en belöning, utan att det handlar om ”skälig ersättning för nedlagt arbete”. Ersättningarna har inte heller avsett Sune Reinholds uppdrag som stadsdirektör i Solna, var hans besked, utan Reinhold fick uppdraget och arvodet på grund av ”andra kvalifikationer.”

Mycket står på spel för bygg- och fastighetsmiljardären Erik Paulsson, som riskerar att dömas till fängelse. Vid en fällande dom riskerar också Peab och Fabege att uteslutas helt från offentliga upphandlingar vilket Di tidigare har rapporterat om.

Enligt den ursprungliga planen skulle Sune Reinhold ha förhörts på torsdagen, och eventuellt även Erik Paulsson. Men efter att rättegången skjutits upp på grund av sjukdom i måndags är det oklart om det blir av under torsdagen.