"Då har vi bedömt det lämpligt att starta projekt i samma takt vi skrivit kontrakt. Hur våren kommer att utvecklas får var och en göra sin bedömning kring", säger han med syftning mot utvecklingen i eurozonen och det finansiella systemet.

I det fjärde kvartalet sålde JM 746 bostäder och produktionsstartade 773 stycken. Siffran över andel bokat eller sålt av pågående produktion föll till 68 procent, ned från 74 procent föregående kvartal.

"Ett normaliserat spann är 60-65 procent. Mixen kan ändras mellan starter och försäljning från kvartal till kvartal, men att ha balans i relationen startat/sålt som i det fjärde kvartalet bedömer vi som en klok strategi i rådande marknadsläge", säger Claes Magnus Åkesson.

JM har byggt upp en produktionskapacitet får att nå nivån 4.000 starter per år, en kapacitet bolaget sagt sig kunna nå en bit in i 2012. I vilken utsträckning kapacitetsanpassning krävs återstår samtidigt att se beroende på hur marknaden utvecklas.

"Nu har vi haft ett halvår med avvaktande efterfrågan och det är det som är styrande för hur vi de facto startar projekt. Vi har en hög aktivitetsnivå i bolaget med 6.400 bostäder i pågående produktion och full aktivitet med bemanningen ett antal kvartal till. Men för varje kvartal som går blir frågan om kapaciteten mer skarp, men vi är inte där än", säger Claes Magnus Åkesson.