2012-01-09 17:18
Andelsägarbolaget har snickrat på idén i tio år. Och snart inleds ett första testprojekt. Ambitionen är att få med tre bostadsbolag på tåget under våren.
”Intresset är stort. Vi har haft många positiva kontakter, både med kommunala och en del privata fastighetsbolag”, säger Henrik Friman, vd på Andelsägarbolaget, till di.se.
De nya andelsägarlägenheterna ska bli ett alternativ till vanliga bostadsrätter. Tanken är att hyresgästerna ska kunna ta över ansvaret för den egna lägenheten, samtidigt som den ursprungliga ägaren behåller ansvaret för den övriga fastigheten.
Kommunala Botkyrkabyggen söder om Stockholm är först ut att pröva den nya modellen. Inom kort väntas klartecken från ytterligare två bostadsbolag i andra delar av landet.
”Metoden är utvecklad för att passa in i hyrestäta områden. Den kräver inte att 67 procent vill köpa sin lägenhet som vid vanliga ombildningar. Här räcker det med cirka 20-25 procent, medan de övriga kan vara kvar som hyresgäster som tidigare”, säger Henrik Friman.
Fastighetsägarnas vd Reinhold Lennebo tror att den nya boendeformen lämpar sig bäst för de kommunala och allmännyttiga bostadsbolagen. Hur de privata fastighetsägarna kommer agera är för tidigt att säga, anser han.
Sabo, som företräder landets allmännyttiga bostadsföretag, tycker det är bra med ökad variation och välkomnar fler initiativ. Men det är oklart hur många som kommer att nappa på den nya boendeformen.
”Det här är juridiskt komplicerat. Många kommer nog följa försöken och sedan dra sina slutsatser utifrån det”, säger Kurt Eliasson, vd på Sabo, till di.se.
”Den stora frågan är om hyresgästerna kommer att känna sig säkra i en sådan här modell. Hur trygga kommer de att vara? Hur kommer marknaden ta emot det?” fortsätter han.
Henrik Frimans mål är dock högt ställda. Hans uppskattning är att drygt 400.000 hyresrätter ligger i områden som lämpar sig för den nya boendeformen.
”Vårt mål är att etablera oss i alla större regioner. Där man har en fastighet och där man inte uppnår en majoritet för bostadsrättsombildning och inte hittar någon annan lösning är det här ett alternativ”, säger han.
Enligt Henrik Friman kommer de fastighetsbolag som väljer att sälja en del av sitt bestånd med den nya metoden ha lika bra eller bättre intjäningsförmåga. Det egna Andelsägarbolaget tjänar pengar genom att ta ut en royalty i samband med försäljningarna.
”För de boende räknar vi med något lägre kostnader, eftersom de tar över en del av ansvaret för den egna bostaden”, säger han.
Sökresultat 1 - 8 av totalt 8 träffar
Bostäder har varit en lysande investering de senaste 16 åren. Men nu är det slut på det roliga enligt experterna. Här är det störst risk med att köpa bostad. (121 KOMMENTARER)
"Bankerna ska ta bort listräntorna", ryter Villaägarna. Bolånekunder riskerar att snuvas på pengar, anser de. (12 KOMMENTARER)
Villautbudet ökar i snabb takt inför högsäsongen. I vissa delar av landet finns nu rekordmånga hus ute till försäljning. Di.se har hela listan över utbudet. (25 KOMMENTARER)
Att köpa en nyproducerad bostad på en osäker marknad kan vara nervöst. Nu kan bostadsspekulanter försäkra sig mot prisfall. (34 KOMMENTARER)
Vad sägs om ett sommarhus på 168 kvadrat för 30 Mkr? Här är listan över de dyraste fritidshusen under senare tid. Stockholms skärgård dominerar listan. (28 KOMMENTARER)
Börsens byggbolag spår en trög bomarknad under 2012. ”Vi märker att försäljningsprocessen blir mer utdragen", säger Peabs finanschef Jesper Göransson. Så många lägenheter står tomma just nu. (111 KOMMENTARER)
Politikerveteranerna Ulf Adelsohns och Mats Hulths bolag hotas av skadestånd sedan de misslyckats med att finansiera ett stort fastighetsköp. (48 KOMMENTARER)
IMF tror att svenska bostäder kommer att tappa i pris framöver. Samtidigt passar de på att kräva förändringar på den svenska bostadsmarknaden. (70 KOMMENTARER)
Återhämtningen fortsätter på den svenska bostadsmarknaden. Allra mest ökar villapriserna i en svensk storstad, enligt Valuegard. (132 KOMMENTARER)
I Äppelviken i västra Stockholm kostar Sverigevillan 8,25 miljoner kronor. För den summan får du 22 likadana i Hällefors i Västmanland. (79 KOMMENTARER)
Det amerikanska bolåneinstitutet Residential Capital har ansökt om konkursskydd. Moderbolaget ska sälja tillgångar för 210 miljarder kronor. (30 KOMMENTARER)
Det blir inget nytt prisrally på bostäder. Det är storbankernas chefsekonomer eniga om. Vissa talar till och med om ett stundande prisfall. (145 KOMMENTARER)
SEB har lägst snittränta på bolån av storbankerna. Men de lägsta räntorna ges inte till alla. Här tipsar en av bankens toppchefer om hur du får rekordräntan. (50 KOMMENTARER)
Hushållen har inte varit så här optimistiska om boprisutvecklingen på nästan ett år. Det visar SEB:s boprisindikator. (112 KOMMENTARER)
Villaägarna varnar för att en ny fastighetsskatt kan vara på väg. Förslaget ska handla om en skatt "lika godtycklig som den avskaffade". (200 KOMMENTARER)
Fastighetsskatten ska förenklas eller avskaffas helt, inte krånglas till. Det säger KD:s Göran Hägglund som svar på Villaägarnas kritik. (75 KOMMENTARER)
Hushållens lån fortsätter att öka långsamt. Men för första gången sedan bolånetaket infördes har en viktig kurva börjat plana ut. (92 KOMMENTARER)
Utbudet av sommarstugor fortsätter att öka. Men priserna hänger också med. (50 KOMMENTARER)
Det tar fortfarande långt tid att sälja sin bostad. I vissa kommuner kan det ta uppåt ett år. Di.se har hela listan över annonstider och utropspriser. (46 KOMMENTARER)
Det är högsäsong för fritidshus, och det kan bli dyrt. Priserna har ökat med 20 procent senaste fem åren. I de dyraste kommunerna är snittpriset över 4 miljoner. (45 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag