Valberedningen föreslår samtidigt att nuvarande vd Arne Karlsson utses till styrelseordförande vid årsstämman då nuvarande styrelseordförande Olof Stenhammar har avböjt omval.

Olof Stenhammar har suttit i Ratos styrelse i 18 år, varav 14 år som ordförande.

Det framgår av ett pressmeddelande.

"Efter att Olof Stenhammar avböjt omval till Ratos styrelse har valberedningen under en tid arbetat med att ta fram en efterträdare. Arne Karlsson, i dag vd för Ratos, har befunnits vara den mest lämpliga kandidaten, vilket medför ett skifte även på vd-posten", heter det i pressmeddelandet.

Den nyutsedda vd:n, Susanna Campbell, har arbetat på Ratos sedan 2003 och är sedan 2010 Investment Director med ansvar för ett av fem investeringsteam samt för Ratos innehav i bland annat Arcus-Gruppen och HL Display.

Vidare föreslår valberedningen omval av styrelseledamöterna Lars Berg, Staffan Bohman, Annette Sadolin, Jan Söderberg, Per-Olof Söderberg och Margareth Øvrum.

Ratos har årsstämma den 18 april.