2012-01-25 06:06
Riskkapitalet får på nöten, hela länder går mot konkurs och den europeiska finanskrisen verkar inte vilja ta slut. Nu börjar politker och näringslivstoppar runt om i världen att se sig om efter en alternativ kapitalism. Det skriver Dagens industri på onsdagen.
På onsdagen startar årets upplaga av World Economic Forum i Schweiziska Davos. Ett av huvudämnena kommer att vara kapitalismens kris.
1.0 - Laissez faire
2.0 - Keynesianismen
3.0 - Avreglerad kapitalism
Källa: Dagens Industri
"Den som inte inser att dagens kapitalism måster reformeras lever inte i takt med tiden", säger Klas Eklund, SEB:s seniorekonom och ledamot i regeringens framtidskommission, till Dagens industri.
Till skillnad från till exempel Occupy-rörelsen så förespråkar han en gradvis, mer reformistisk utveckling av det kapitalistiska systemet, som brukar kallas kapitalism 4.0.
Företagens samhällsansvar, miljön, banksystemet och sysselsättningen är fyra huvudområden där Klas Eklund menar att förändringarna behövs som mest.
"Om vi inte skapar en ny, mer ansvarstagande kapitalism skapas större sociala klyftor och ett hårdare politiskt klimat. Det riskerar att leda till obehagliga konflikter - som skadar även näringslivet", säger han till Di.
Sökresultat 1 - 12 av totalt 12 träffar
Bostäder har varit en lysande investering de senaste 16 åren. Men nu är det slut på det roliga enligt experterna. Här är det störst risk med att köpa bostad. (95 KOMMENTARER)
"Det får inte hända igen", säger Nordeachefen Christian Clausen om finanskrisen 2009, och listar de åtgärder svenska banker bör vidta. (18 KOMMENTARER)
Det var ren tur i oturen att så få svenskar köpte Facebook vid noteringen. Många får dock dras med aktien ändå vare sig de vill eller inte, säger Avanzas sparekonom Claes Hemberg. (41 KOMMENTARER)
Volvo CE, som tillverkar anläggningsmaskiner, drar ned takten i Arvika. Orsaken är bland annat vikande efterfrågan.
Stockholmsbörsen fortsätter nedåt, tillsammans med de ledande Europabörserna. Fokus är riktat mot Grekland.
"Bankerna ska ta bort listräntorna", ryter Villaägarna, som anser att listpriserna gör att bolånekunder snuvas på pengar. (12 KOMMENTARER)
Förhandlingarna i hotell- och restaurangbranschen har strandat helt och nu varslar facket om en strejk som berör tusentals anställda. (23 KOMMENTARER)
Gå inte in på börserna i Europa just nu. Den varningen levererar proffsen på Söderberg & Partners som har sina favoritländer långt från eurokrisen. (51 KOMMENTARER)
Den tyska regeringen kommer att hålla fast vid sitt motstånd mot gemensamma euroobligationer, enligt biträdande finansminister Thomas Steffen. (33 KOMMENTARER)
EU har inga planer på att ge Grekland mer tid för att nå sina budgetmål eller genomföra nya reformer. Överenskommelsen gäller, säger en talesman. (37 KOMMENTARER)
Youngman är ute ur spelet om Saab Automobile och Mahindra & Mahindra avvaktar. I stället ligger ett annat kinesiskt konsortium bäst till i förhandlingarna. (44 KOMMENTARER)
Sjunde AP-fonden tänker inom kort bli delägare i Facebook. Soffliggarfonden räknar med att gå in i början av juni. (41 KOMMENTARER)
Allt fler orosmoln hopas nu över den amerikanska ekonomin. Som lök på laxen hotar republikanerna nu demokraterna med ultimatum i statsskuldsfrågan. (66 KOMMENTARER)
De senaste arbetslöshetssiffrorna - med ökad sysselsättning - minskar sannolikheten för nya räntesänkningar från Riksbankschefen Stefan Ingves. (51 KOMMENTARER)
De svenska finansaktörerna räknar med en hyfsat ljus framtid. Men det finns nya regler som riskerar att sätta käppar i hjulen.
Särskilda EU-bidrag kan hjälpa de uppsagda på biltillverkaren Saab på fötter igen. (16 KOMMENTARER)
Bättre koll på pensionsmiljarderna. Fem AP-fonder blir en, föreslår utredare. (27 KOMMENTARER)
Gruvbolaget Nordic Mines har fått en tuff start på onsdagen. Här är anledningen till att aktien faller kraftigt på börsen.(17 KOMMENTARER)
Svenska banker ska inte lägga någon större vikt vid vad Moody's säger. Det säger Swedbanks finanschef Göran Bronner. (17 KOMMENTARER)
Konsulter, bygg, luftkonditionering och telefoner. Det finns gott om köpvärda aktier på börsen, om man ska tro onsdagens börstips.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag