2011-07-14 12:19
PÅARPTrots krisen i Europa anser förre statsministern Göran Persson att Sverige ska gå med i valutaunionen. På sikt tror han en gemensam skattepolitik och högre pensionsålder i euroområdet är oundvikligt.
Med oron för Italien ökar på nytt osäkerheten kring eurosamarbetets framtid. Göran Persson räknar med ett allt mer federalt Europa.
"Om vi vill behålla euron måste vi koordinera skattepolitiken i Europa. Vi går mot en europeisk federation. Det kanske ligger 30 år bort, men det är inte lång tid när vi talar om den här typen av stora förändringar", sa han i samband med ett seminarium arrangerat av det statliga kraftbolaget Vattenfall.
Den ökade integrationen är dessutom nödvändig för att Europa ska kunna hävda sig mot länder som Kina och USA, anser Göran Persson.
Han pekar ut Tysklands och Frankrikes brott mot stabilitetspakten för flera år sedan som roten till det onda. Det öppnade för att svajiga ekonomier som den grekiska släpptes in.
Nu handlar det inte längre om Grekland och Irland, anser Göran Persson."Faran är om problemen utlöser kriser i Frankrike, Spanien och Storbritannien. Frankrike har en väldigt besvärlig skuldsituation", sa han.
Dessutom oroas han av att Europas skuldproblem sammanfaller med en svag befolkningstillväxt och allt högre medelålder.
Han tror att USA klarar sig ur sin skuldfälla tack vare en relativt ung och växande befolkning.
"Vi i Europa kan aldrig klara det här utan tillväxt. Och för att den ska bli uthållig krävs radikala pensionsreformer. Vi måste jobba tills vi blir 70", slog han fast.
Även Storbritanniens tidigare utrikesminister David Miliband deltog i seminariet. Han bedömer att Grekland kommer att få ställa in sina betalningar och att unionen tvingas införa gemensamma obligationer.
Vilka blir konsekvenserna av en grekisk betalningsinställelse?"Ingen vill ha en oorganiserad konkurs. Grekland har fått hjälp mot att landet dragit åt svångremmen. Men det fungerar inte. Man kan inte växa sig ur problemen med sina skulder och neddragningar. Något måste hända och jag tror att det här ska ledas av EU", säger han till di.se efter seminariet.
Han vill inte spekulera i om andra länder kan komma att tvingas ställa in betalningarna på sina skulder.
Ser du en risk för att eurosamarbetet upphör?"Jag tror inte det kommer att hända. Europas ledare är väldigt måna om att hålla ihop valutaunionen. Vinsterna av att hålla ihop är betydligt större än förlusterna, tror jag. Ett uppbrott skulle leda till kaos."
Men många europeiska väljare är redan väldigt skeptiska till att hjälpa Grekland?"De har rätt att vara bekymrade över att det satsas pengar i nödlån och nedskärningar. Det receptet fungerar inte. Väljare vill veta att banksystemen är tillräckligt kapitaliserade, att skulderna är hanterbara och att tillväxt är kärnan i receptet."
Han undviker att direkt svara på frågan om han, som Göran Persson tror på en gemensam europeisk skattepolitik.
"Jag tror att vi får se ett ökat tryck på att de europeiska länderna tar ett gemensamt ansvar för kapitalisering av banksystemet", nöjer han sig med.
Göran Persson, som under sin tid som statsminister försökte övertyga svenskarna om EMU:s förträfflighet, anser fortfarande att Sverige bör gå med.
"Jag tror att Sverige blir medlem om EMU löser sina problem. Jag har sett så många exempel på kostnader för att stå utanför. Kom ihåg att det handlar om våra huvudexportmarknader. Just nu finns en osäkerhet om framtida reglering och konstitutionella diskussioner, men det kommer att lösas. Vi kommer att bli medlemmar det är jag övertygad om", sa Göran Persson.
Sökresultat 1 - 5 av totalt 5 träffar
Den nye franske presidenten Francois Hollandes förslag om hur man löser skuldkrisen sågas inför onsdagens toppmöte i EU. ”Nonsens”, säger en finansminister. (47 KOMMENTARER)
Vi har följt reglerna, säger Morgan Stanley om noteringen av Facebook. Men stämningarna rasar in och Nasdaq medger missgrepp.
Risken för att Grekland ska tvingas lämna eurosamarbetet är överhängande. Det säger den forne premiärministern Lucas Papademos. (23 KOMMENTARER)
Kommentar: Jakten på syndabockar efter Facebooks misslyckade notering är redan i full gång, men investerarna borde framför allt rannsaka sig själva, menar Mikael Törnwall. (66 KOMMENTARER)
Att köpa en nyproducerad bostad på en osäker marknad kan vara nervöst. Nu kan bostadsspekulanter försäkra sig mot prisfall. (23 KOMMENTARER)
USA-börser: New York-börsen låg på plus under nästan hela tisdagen, men uppgången försvann med blott en halvtimme kvar. För nynoterade Facebook fortsatte motgångarna.
Efter fem års arbete och närmare 1 miljard i kostnader pausar SEB utvecklandet av sin nya internetbank. Här är den oväntade förklaringen. (61 KOMMENTARER)
Villautbudet ökar i snabb takt inför högsäsongen. I vissa delar av landet finns nu rekordmånga hus ute till försäljning. Di.se har hela listan över utbudet. (14 KOMMENTARER)
Skyways ägare, oligarken Igor Kolomoysky, gjorde en kovändning och stoppade helt oväntat finansieringen av flygbolagets rekonstruktion. Det säger vd Mikael Wångdahl.
Stockholmsbörsen hade en av sina allra bästa dagar hittills under 2012 på tisdagen. Ökad optimism från OECD och glada besked från Kina hjälpte upp kurserna. (26 KOMMENTARER)
Drygt 81.000 kronor i månaden – så mycket tjänar Sveriges högst avlönade yrkesgrupp. De sämst betalda får 60.000 kronor mindre. Här får du bäst lön. (87 KOMMENTARER)
EU rycker ut och hjälper Greklands fyra största affärsbanker. 163 miljarder kronor ut eurozonens krisfond är på väg att betalas ut till krisbankerna. (31 KOMMENTARER)
Den svenska ekonomin krymper, hävdar Nordeas ekonomer. Har de rätt befinner sig Sverige i recession. (113 KOMMENTARER)
Den gamle Tele2-chefen Lars-Johan Jarnheimer storhandlar i två börsbolag där han svingar ordförandeklubban. (10 KOMMENTARER)
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (56 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga." (10 KOMMENTARER)
De svenska hushållens inflationsförväntningar stiger, enligt en ny undersökning från Skop.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (55 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (72 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag
Hittills inga rapporter idag.