Det var tidningen Fastighetsvärlden som på torsdagen avslöjade att SEB tillsammans med Stockholms stad på den mark som finns tillgänglig i Värtahamnen/Frihamnen. Banken behöver omkring 100.000 kvadratmeter enligt uppgift till Fastighetsvärlden, vilket är en lika stor yta som banken har i dag hos tre fastighetsägare.

Ola Kallemur bekräftar att banken planerar att förlägga tre enheter i det nya området: verksamheten vid Sergels torg , enheten i Rissne samt SEB kort på Södermalm.

Om flytten blir av kommer det enligt honom att beröra omkring 6.000 anställda.

Projektet drar igång tidigast 2013, vilket betyder att ett nytt SEB-hus skulle kunna stå klart i slutet av 2015.

”Vi ser norra Djurgårdsstaden som ett attraktivt område och ser fördelar med att flytta närmare varandra. Minskade geografiska avstånd ger möjligheter till ökat samarbete och större effektivitet.”

Är ni inte rädda att förlora anställda i och med en flytt, främst de som idag sitter i city?
”Nej, tvärtom. Vi tror att det här kommer att bli en väldigt attraktiv arbetsplats i ett nytt och modernt miljöanpassat hus.”

Ola Kallemur säger vidare att banken tror sig spara pengar på samlokaliseringen, men att det i dagsläget är för tidigt att säga hur mycket.

De fastighetsägare som tror starkt på området Värtan/Frihamnen, till exempel Vasakronan, skulle gynnas av SEB:s flytt skriver Fastighetsvärlden.

I mitten av februari stod det klart att en annan storbank, Swedbank, flyttar sitt huvudkontor från centrala Stockholm till Sundbyberg till årsskiftet 2013/2014.