Det kanske inte är förvånande att det nästan råder total enighet om att arbetet med hållbar utveckling påverkar flera företagsvärden i börsbolagen, bland annat anses varumärket stärkas, börsvärdet höjas och resurseffektiviteten öka samtidigt som förmågan att attrahera dagens och morgondagens kunder och ­medarbetar­talanger också påverkas på ett positivt sätt. Arbetet med hållbar utveckling är här för att stanna och förändringens vindar har börjat blåsa i styrelserummen.

º 65 procent av dem som har svarat anser att börsbolagens affärsmodeller kommer att påverkas starkt av arbetet med hållbar utveckling under den närmaste femårsperioden.

º 73 procent anser att det är styrel­sens ansvar att kartlägga och dokumentera hållbarhetsriskerna. Trots detta anser 34 procent att någon sådan kartläggning inte sker.

º42 procent av styrelseledamöterna uppger att bolagen de verkar i genom­för kartläggningar av affärsmöjligheter som uppstår i samband med övergången till en hållbar utveckling, medan en dryg tredjedel av styrelseledamöterna säger att detta inte sker. Det här samtidigt som 77 procent av de tillfrågade anser att det är viktigt att börsbolagens styrelser kartlägger bolagens affärs- och marknadsmöjligheter ur ett hållbarhetsperspektiv.

º En majoritet av styrelseledamöterna har definitivt fått upp ögonen för att de måste se ett företags strategiska arbete med gröna ögon. Trots att fler än 90 procent anser att hållbar ut­veck­ling är en strategisk fråga, anger en tredjedel att hållbarhetsfrågorna inte integreras i börsbolagens strategier.

Det skulle se annorlunda ut om det fanns en mera utvecklad kompetens i styrelserna när det gäller omställning av affärsmodeller och produktutveckling mot en hållbar utveckling.

Det finns dessvärre ett kompetens­glapp i flera styrelser när det gäller kunskapen om den nödvändiga omställningen till en hållbar ­affärs­utveckling. I undersökningen är det endast 22 procent som anger att börsbolagens styrelser har tillräcklig kompetens inom det här området, och i fler än hälften av fallen är det en miljöchef eller person med ansvar för hållbarhetsfrågor som säkerställer kunskapsöverföringen till styrelsen. Visserligen är det en hel del som har svarat att det är fullt tillräckligt att en stabsfunktion har kunskap om hållbar utveckling, men samtidigt anser nästan hälften av respondenterna att det behövs en eller flera ­styrelse­ledamöter med särskild kompetens i dessa frågor. Eftersom 87 procent gör bedömningen att hållbarhetsfrågorna kommer att ta större plats i börsbolagens styrelsearbete under de närmaste åren är det dags att se till att kompetensen blir tillgänglig där de strategiska och långsiktiga besluten fattas. Företagens konkurrenskraft och värdeutveckling blir alltmer beroende av en hållbar affärsutveckling.

I undersökningen framhåller majoriteten av styrelseledamöterna att såväl analytiker som investerare kommer att efterfråga mera icke-finansiell information.

Det är därför viktigt att kunskap om det nya integrerade redovisningsramverket för årsredovisningar snabbt blir etablerat i styrelserna och att den från årsredovisningen fristående hållbarhetsredovisningen fortsätter att vara föremål för utveckling för att möta relevanta intressenters krav på såväl finansiell som icke-finansiell rapportering.

Meg Tivéus, vice ordförande,Styrelseakademien Stockholm 
Suzanne Sandler, vd, Styrelseakademien        
Lars-Olle Larsson, partner, PWC