Uppdaterad 2011-02-15 13:39
Riksbankens räntehöjningar slår nu mot exportindustrin. Varningen kommer från Socialdemokraternas kriskommission som vill ta till andra vapen än räntan för att stävja det växande bolåneberget.
Socialdemokraternas kriskommission med Anna Johansson och Ardalan Shekarabi i spetsen är oroade över att Riksbanken tvingas gå för fort fram med sina räntehöjningar för att stävja den snabba ökningen av hushållens bostadslån.
I den rapport som kommissionen på tisdagen lämnade till partistyrelsen konstaterade gruppen att Riksbanken har en omöjlig uppgift.
”Finansiella kriser är ofta kopplade till överhettade bostadsmarknader och den ökande skuldsättning bland hushållen en sådan är förknippad med. De åtgärder som idag finns för att bekämpa denna situation är otillräckliga”, skriver kommissionen.
Problemet riskerar nu att slå mot motorn i svensk ekonomi, konstaterar Anna Johansson.
”Det finns en risk nu att bostadspriserna i framför allt Stockholm men också i andra delar av Sverige gör att svensk exportindustri tappar konkurrenskraft. Orsaken är att bostadspriserna och lånesituationen gör att räntan höjs trots att andra sektorer av samhället kanske hade mått bättre av att vänta lite med räntehöjningar”, säger hon till di.se.
Vad är ert recept?”Fler bostäder. Bostadsmarknaden är ju en marknad och tillgång och efterfrågan speglar väldigt tydligt prisnivåerna. Finns det fler hyresrätter minskar trycket på andra sektorer av bostadsmarknaden”, säger hon.
Kommissionen är medvetet otydlig i detaljerna i sin rapport, men även mer statliga pengar spelar en nyckelroll för att det ska bli fler hyresbostäder och småhus i landets tillväxtregioner, enligt rapporten.
"Exakt vilket system man ska använda för det är inte klart. Vi är inte nere i verktygslådan. Vi kan bara konstatera att det byggs alldeles för få bostäder. Det byggs i synnerhet alldeles för få hyresrätter och det byggs i särskilt i synnerhet alldeles för få hyresrätter i de delar av landet där arbetsmarknaden växer", säger Anna Johansson.
Ett annat medel mot överhettningen på bostadsmarknaden är att reglera banksektorn hårdare, enligt den socialdemokratiska arbetsgruppen. .
”Det finns behov av att utveckla fler metoder för att undvika sådana situationer och istället påverka tillgångspriserna på annat sätt. Det kan handla både om regleringar – exempelvis kapitaltäckningskrav i bankerna - och om särskilda skatter, som gör det dyrare för finansiella institutioner att ägna sig åt riskfylld verksamhet”, går det att läsa i rapporten.
Sökresultat 1 - 24 av totalt 24 träffar
Drygt 81.000 kronor i månaden – så mycket tjänar Sveriges högst avlönade yrkesgrupp. De sämst betalda får 60.000 kronor mindre. Här får du bäst lön. (55 KOMMENTARER)
Den svenska ekonomin krymper, hävdar Nordeas ekonomer. Har de rätt befinner sig Sverige i recession. (93 KOMMENTARER)
Facebook fortsätter att falla på Nasdaqbörsen på tisdagen. Efter en knapp halvtimmes handel är aktien ned drygt 6 procent.(22 KOMMENTARER)
Den gamle Tele2-chefen Lars-Johan Jarnheimer storhandlar i två börsbolag där han svingar ordförandeklubban.
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (41 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga." (10 KOMMENTARER)
De svenska hushållens inflationsförväntningar stiger, enligt en ny undersökning från Skop.
Stockholmsbörsen: Löften om ekonomiska stimulanser fortsätter att ge gott humör på börsen, där verkstadsbolagen ligger i täten.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (52 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (66 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (39 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (28 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (43 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (18 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (16 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (13 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (71 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (21 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag