Uppdaterad 2011-12-12 11:03
En brand utbröt på förmiddagen i en båthall vid Marieholmsgatan vid Göta älv i Göteborg. Rökutvecklingen var mycket omfattande.
När räddningstjänsten kom fram var branden fullt utvecklad, men var den börjat är ännu inte känt.
Den var koncentrerad till en lagerhall där det förvarades plastbåtar och truckar och marin utrustning. Det fanns gasflaskor i båthallen, av den typ som brukar användas ombord i fritidsbåtar.
"De har smällt av allihopa", säger räddningsledaren Ingemar Waldenby till SR Göteborg.
Gatan stängdes av helt mellan Falutorget och rondellen till riksväg 45. Enligt polisen har företag norr om branden fått utrymma sina lokaler på grund av all rök.
Strax efter halv elva var branden under kontroll och ingen eld syntes från brandplatsen. Det är bara rök, rapporterade Scanpix fotograf på plats.
Polisen meddelade att trafikavspärrningarna snart kommer att hävas.
Gp.se har talat med ett ögonvittne, Omar Khalaf, som befann sig ett par hundra meter från brandplatsen.
"Hela byggnaden är i lågor. Svart rök väller ut och lågorna går upp genom taket. Det ser ut som en rätt allvarlig eldsvåda", säger han till Gp.se.
Branden bröt ut vid åttatiden på morgonen och de svarta röken blåste norrut över älven mot Hisingen.
Orsaken till branden är än så länge oklar.
Drygt 81.000 kronor i månaden – så mycket tjänar Sveriges högst avlönade yrkesgrupp. De sämst betalda får 60.000 kronor mindre. Här får du bäst lön. (40 KOMMENTARER)
Den svenska ekonomin krymper, hävdar Nordeas ekonomer. Har de rätt befinner sig Sverige i recession. (62 KOMMENTARER)
Den gamle Tele2-chefen Lars-Johan Jarnheimer storhandlar i två börsbolag där han svingar ordförandeklubban.
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (37 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga."
De svenska hushållens inflationsförväntningar stiger, enligt en ny undersökning från Skop.
Stockholmsbörsen: Löften om ekonomiska stimulanser fortsätter att ge gott humör på börsen, där verkstadsbolagen ligger i täten.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (50 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (63 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (33 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (28 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (40 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (18 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (16 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (12 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (71 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (21 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
SEB:s nya internetbank lades på is i april. Kostnaden för Annika Falkengrens strandade it-projekt närmar sig nu 1 miljard kronor. (65 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag