2011-11-21 07:17
Världen står inför en långvarig recession och Kina måste fördjupa sina finansiella reformer för att hantera problemen.
Det sa Kinas vice premiärminister Wang Qishan i en intervju med Financial Times på måndagen.
"För tillfället är den ekonomiska situationen mycket allvarig och det enda vi kan vara säkra på i en tid av osäkerhet är att den ekonomiska recessionen i världen, som skapades av den internationella krisen, kommer att bli långvarig", sa han.
Han sa att det finns "vissa strukturproblem" i Kinas finanssektor och att penningpolitiken måste bli mer "framåtblickande, riktad och flexibel".
Sökresultat 1 - 5 av totalt 5 träffar
Drygt 81.000 kronor i månaden – så mycket tjänar Sveriges högst avlönade yrkesgrupp. De sämst betalda får 60.000 kronor mindre. Här får du bäst lön. (19 KOMMENTARER)
Den svenska ekonomin krymper, hävdar Nordeas ekonomer. Har de rätt befinner sig Sverige i recession. (43 KOMMENTARER)
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (36 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga."
Stockholmsbörsen: Löften om ekonomiska stimulanser fortsätter att ge gott humör på börsen, där verkstadsbolagen ligger i täten.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (45 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (60 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (30 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (28 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (40 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (18 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (16 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (11 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (70 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (21 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
SEB:s nya internetbank lades på is i april. Kostnaden för Annika Falkengrens strandade it-projekt närmar sig nu 1 miljard kronor. (63 KOMMENTARER)
Det spelar ingen roll vad Grekland gör. Landet måste lämna EMU och återinföra en egen valuta. Det säger ekonomiprofessorn Nouriel Roubini. (66 KOMMENTARER)
Sectras aktie tar ett rejält kliv upp på tisdagens efter den oväntat starka rapporten. Marknaden tar framförallt fäste vid tre faktorer.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag