Varje annons på Hemnet är försedd med en siffra, som visar hur länge objektet legat ute till försäljning. Om siffran blir för hög kan mäklarna välja att tillfälligt plocka bort annonsen, och sedan starta om på noll.

”Det här är inte ett jättestort problem, men det är enskilda kunder som reagerat på det här”, säger Ulrika Berg.

På måndag kommer Hemnet att sjösätta sitt nya system, som innebär att alla objekt redovisas med rätt annonstid, även nygamla objekt som tidigare plockats bort från mäklarnas hemsidor.

”Vi tittar på bilder, text och alla möjliga kriterier och kommer att täcka in det mesta. Tack vare det nya systemet kommer vi att känna igen gamla objekt och kan därmed lägga till de gamla dagarna”, säger Ulrika Berg.

”Jag förstår att det kan vara jobbigt utifrån ett säljperspektiv när dagarna tickar uppåt, men det är viktigt att vi tar köparnas reaktioner på allvar. Det här ska vara rätt och riktigt”, fortsätter hon.