Uppdaterad 2011-01-03 15:11
2011 markerar början på det viktiga förnyelse- och utvecklingsarbete som vi moderater nu har framför oss.
Inför kommande val ska vi möta väljarna med en framåtblickande agenda, ett positivt anslag och en tydlig vision om hur Sverige ska kunna bli ett ännu bättre land att leva i.
Ett viktigt första steg är att redan i år ta fram ett nytt idéprogram. Idéprogrammet ska dels spegla det förändringsarbete som Moderaterna har genomgått, och dels ta sikte på framtiden, våra visioner, värderingar och vår fortsatta förnyelse.
Fjolårets val var historiskt på många sätt. Alliansen fick förnyat och förstärkt förtroende att tillsammans ta ansvar för Sverige. Sett över två val har Moderaterna vunnit nära en miljon nya väljare och vi är nu jämnstora med Socialdemokraterna.
Som största parti bland förvärvsarbetande är Moderaterna det tydliga alternativet för alla som stöder en stark arbetslinje där det ska löna sig att arbeta. Ett större stöd bland offentligt anställda och kvinnor visar dessutom att vi genom politikutveckling, långsiktigt engagemang och närvaro kan bryta in i nya områden och vinna förtroende.
Samtidigt står vi inför stora utmaningar. Trots valframgångarna är det tydligt att vi inte har nått ända fram i alla grupper. Vi har tappat stöd bland förstagångsväljare och andra unga.
Våra ökningar var små i landstings- och kommunalvalen runt om i Sverige. På flera håll förlorade vi stöd lokalt. Dessutom kan vi se att storstäderna inte längre är motorn i våra framgångar.
Det ställer höga krav på oss under året. Fortsatt fokus på arbetslinjen och en ansvarsfull ekonomisk politik med ordning och reda i statsfinanserna är naturligtvis grundläggande även framöver.
En samlad politik för fler jobb är en avgörande förutsättning för en stark gemensam välfärd med bra skola, vård och omsorg för alla. Men som det samhällsbärande partiet som ser och tar ansvar för hela Sverige måste vi också utveckla våra svar på andra områden.
I det arbetet är det nya idéprogrammet en viktig del. Hur kan vi långsiktigt forma vårt samhälle för att möta en allt snabbare globalisering, tuffare internationell konkurrens samt miljö- och klimatutmaningarna?
Kan vi bredda vår syn på kunskap och kompetens? Och på vilka sätt lägger arbete grunden för gemenskap, trygghet och ett Sverige som håller ihop? Det är bara några av de breda frågeställningar som är utgångspunkterna för arbetet med idéprogrammet.
Förnyelsearbetet fortsätter på bredden i år. Nya Moderaterna måste komma till stan – i hela landet. Ännu återstår mycket när det gäller att utveckla ledarskapet lokalt, den lokala politiken och en stark lokal moderat identitet runt om i Sverige.
För att Nya Moderaterna ska kunna förverkligas med kraft på fler ställen hela landet krävs fortsatt nyfikenhet och öppenhet från vår sida. En bred besöksverksamhet där våra företrädare får möjlighet till personliga möten med nya intryck och perspektiv är prioriterat.
Även valrörelsens lyckade satsningar för att skapa dialog och lyssna, till exempel genom lokala samtalskampanjer och dörrknackning, behöver nu gå vidare. Dessutom kan medlemskapet utvecklas, både för vår idéutvecklings skull och för vår rekrytering.
Sammantaget visar allt det här på betydelsen av att Moderaternas förnyelse nu fortsätter. Såväl nationellt som lokalt i landets alla orter, kommuner och landsting.
Ska vi framåt vara relevanta i väljarnas vardag och lösa samhällsproblem kan vi inte slå oss till ro. Vårt nyårslöfte inför 2011 är därför att fortsatt möta väljare i hela Sverige, fånga upp nya frågor och vara tillgängliga för åsikter och synpunkter.
Sökresultat 1 - 3 av totalt 3 träffar
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (25 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga."
Stockholmsbörsen: Löften om ekonomiska stimulanser fortsätter att ge gott humör på börsen, där verkstadsbolagen ligger i täten.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (39 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (54 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (24 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (27 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (38 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (17 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (15 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (10 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (69 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (22 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
SEB:s nya internetbank lades på is i april. Kostnaden för Annika Falkengrens strandade it-projekt närmar sig nu 1 miljard kronor. (62 KOMMENTARER)
Det spelar ingen roll vad Grekland gör. Landet måste lämna EMU och återinföra en egen valuta. Det säger ekonomiprofessorn Nouriel Roubini. (63 KOMMENTARER)
Sectras aktie tar ett rejält kliv upp på tisdagens efter den oväntat starka rapporten. Marknaden tar framförallt fäste vid tre faktorer.
Den svenska ekonomin tar fart 2013, spår OECD:s ekonomer som tycker att räntan gott kan vara lite lägre.
Bondeägda Arla planerar fusioner med ett brittiskt och ett tyskt bolag. Så här mycket ska omsättningen öka.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag