2011-01-28 10:54
?Först under senare år har nationalekonomisk forskning återupprättat entreprenören och erkänt den viktiga funktion som entreprenörskapet har för att nya industrier ska växa fram och gamla förnyas.
Årets mottagare av ”Global Award for Entrepreneurship Research” är professor Steven Klepper, vid Carnegie Mellon-universitetet i Pittsburgh. Han har som forskare genom sina omfattande studier av enskilda branschers utveckling bidragit till att synen på entreprenörskapets roll förändrats, och har också belyst vikten av att den ekonomiska politiken utformas för att främja både entreprenörskap och företagsbyggande.
Steven Kleppers forskning har varit banbrytande för förståelsen av hur branscher växer fram, konsolideras och slås ut. I regel spänner dessa processer över en mycket lång tid. En av hans slutsatser är att betydelsen av entreprenörskap för branschers förnyelse och utveckling skiftar beroende på vilket utvecklingsskede en bransch befinner sig i.
I tidiga skeden är entreprenörskapet särskilt viktigt; olika lösningar och många varianter prövas på marknaden – utvecklingen präglas av experiment. Här är innovationstakten som högst men övergår så småningom i en konsolideringsfas med sammanslagningar av företag. Storskalighet och rationella produktionsprocesser blir viktigare.
På grund av stordriftsfördelar kommer företagen i en konsolideringsfas framför allt att satsa på processinnovationer som minskar kostnaderna. För att utvecklingskraft och förnyelse inte ska upphöra måste nyföretagandets roll öka. Ofta är detta kopplat till ny teknik och framtagandet av innovationer, där de nya företagen utmanar de etablerade. De senare är i högre grad beroende av investeringar i tidigare teknik, vilken typiskt präglas av försiktigare innovationsstrategier riktade mot gradvisa förbättringar av produkter och processer.
Avknoppningar från befintliga företag är en central del i dessa omvandlingsprocesser. Entreprenörer tar med sig kunnande om marknader och kunder från de företag de lämnar, samtidigt som nya produkter och nya sätt att organisera produktionen används i det nya företaget. Många gånger är det närliggande tekniker som integreras och slår ut tidigare produktionsmetoder eller produkter.
Ibland kan hela framväxten för en ny bransch spåras till ett eller ett par företag.
Steven Klepper visar också att mindre företag kan vara mer effektiva innovatörer än större företag. Samtidigt är de stora företagen viktiga för att skala upp innovationsbaserade verksamheter och öka effektiviteten i tillämpningen. Stora och små företag har således olika och komplementära roller för industriell dynamik och ekonomisk tillväxt. Branscher i olika utvecklingsstadier drivs av olika utvecklingskrafter.
Vilka är då de ekonomisk-politiska slutsatser som kan dras av pristagarens forskning? En politik som alltför ensidigt betonar satsningar på kunskapsuppbyggande riskerar att bli mindre framgångsrik om den inte kombineras med åtgärder som främjar näringslivets förnyelse och omvandling.
Detta är speciellt tydligt i alltmer öppna ekonomier där kunskap lätt läcker till andra länder och marknader, samtidigt som företagens lokaliseringsstrategier blir mer globala.
Men en ensidig satsning på entreprenörskap är inte heller lösningen eftersom branscher befinner sig i olika utvecklingsfaser och mognadsstadier.
Ett starkt näringsliv byggs i samverkan och konkurrens mellan etablerade storföretag, nya innovativa företag och snabbväxande Gasellföretag. För detta krävs många olika aktörer: innovatörer, entreprenörer, affärsänglar, kompetent arbetskraft, industrialister och framsynta institutionella investerare.
Kleppers forskning lär oss att en effektiv näringspolitik tar hänsyn till drivkrafterna för alla nyckelaktörer och inte bara för en enskild aktör eller aspekt.
?Magnus Henrekson professor och vd, Institutet för näringslivsforskning
?Pontus Braunerhjelm vd Entreprenörskapsforum och professor KTH
Skyways konkurs är ännu en i raden i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara sig finns bara en sak att göra. (23 KOMMENTARER)
Finansfamiljen Salén sålde Skyways till Ukraina 2010. Nu har de nya ägarna satt flygbolaget i konkurs. "Vi trodde de skulle vara mer långsiktiga."
Stockholmsbörsen: Löften om ekonomiska stimulanser fortsätter att ge gott humör på börsen, där verkstadsbolagen ligger i täten.
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (39 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (54 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (24 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (27 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (38 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (17 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (15 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (10 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (69 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (22 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
SEB:s nya internetbank lades på is i april. Kostnaden för Annika Falkengrens strandade it-projekt närmar sig nu 1 miljard kronor. (62 KOMMENTARER)
Det spelar ingen roll vad Grekland gör. Landet måste lämna EMU och återinföra en egen valuta. Det säger ekonomiprofessorn Nouriel Roubini. (63 KOMMENTARER)
Sectras aktie tar ett rejält kliv upp på tisdagens efter den oväntat starka rapporten. Marknaden tar framförallt fäste vid tre faktorer.
Den svenska ekonomin tar fart 2013, spår OECD:s ekonomer som tycker att räntan gott kan vara lite lägre.
Bondeägda Arla planerar fusioner med ett brittiskt och ett tyskt bolag. Så här mycket ska omsättningen öka.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag