Federal Reserves styrränta ändrades senast den 16 december 2008, då den sänktes från 1,0 procent till ett intervall på 0,0-0,25 procent.

Fed kommer att fortsätta med sitt program att köpa statspapper med långa löptider för totalt 600 miljarder dollar till slutet av andra kvartalet 2011. Dessutom kommer banken också att fortsätta att återinvestera likvider för förfallande värdepapper i balansräkningen. Fomc kommer att regelbundet se över takten i köpprogrammen i ljuset av inkommande information och justera vid behov för att bäst uppnå de dubbla mandaten.

Marknadskommittén kommer dock att regelbundet se över takten i värdepappersköpen och den totala storleken på programmet i ljuset av inkommande information.

Fed behöll sitt budskap om att omständigheterna talar för "exceptionellt låg" ränta under en utdragen (extended) period.

Fed-kommittén fastslår att ny information sedan föregående möte bekräftar att den ekonomiska återhämtningen fortsätter, men i en takt som är otillräcklig för att skapa någon signifikant förbättring på arbetsmarknaden. Tillväxten i hushållskonsumtionen ökade i slutet av förra året, men hämmas ännu av en hög arbetslöshet, blygsam inkomstutveckling, lägre bostadsförmögenheter och strama kreditförhållanden.

Företagens investeringar i utrustning och programvaror stiger, men investeringar i anläggningar är fortsatt svaga. Arbetsgivarna är fortsatt motvilliga att utöka antalet anställda. Bostadsbyggandet ligger kvar på en nedpressad nivå.

Även om råvarupriserna har stigit har inflationsförväntningarna på längre sikt förblivit stabila, och måtten på underliggande inflation har trendat nedåt.

Fomc påpekar att den försöker verka för maximal sysselsättning och prisstabilitet.

"För närvarande är arbetslösheten förhöjd och måtten på underliggande inflation är något låga relativt de nivåer som kommittén bedömer vara konsistenta, på längre sikt, med dess dubbla mandat. Även om kommittén förväntar sig en gradvis återgång till högre nivåer av resursutnyttjande i ett sammanhang av prisstabilitet så har framstegen mot dessa mål varit en besvikelse", skriver Fomc.

Kommittén åtar sig fortsatt att bevaka de ekonomiska utsikterna och den finansiella utvecklingen och kommer att använda policyverktygen vid behov för att stödja ekonomisk återhämtning säkra att inflationen, över tiden, ligger på nivåer som är i linje med mandatet.