”Ekonomin går på alla cylindrar just nu. Det är en bred uppgång. Sverige inte bara återhämtar sig, utan gör det också snabbare än väntat”, säger Torbjörn Isaksson, analyschef på banken Nordea.

Framför allt var det exporten och näringslivets investeringar som gav Sverige ett extra lyft under det andra kvartalet.

”Nästan 7 procent upp för investeringarna jämfört med ett år tidigare är jättestarkt. Det trodde vi inte skulle ske så tidigt. Det signalerar att företagen har förbättrade vinster, de har behov att utöka kapaciteten och de har tillförsikt inför framtiden”, säger Torbjörn Isaksson.

AB Sveriges återhämtningsrally ger Riksbanken vatten på sin kvarn. Banken har förutspått räntehöjningar vid varje möte såväl i höst som i början av nästa år.

”Den samlade bilden är att resursutnyttjandet stiger. Det stärker definitivt bilden av att Riksbanken höjer räntan vid årets två återstående möten. På kort sikt ökar sannolikheten också för att man fortsätter höja i början av nästa år. Räntenivåerna är låga och vi har samtidigt en förbättring på arbetsmarknaden”, säger Torbjörn Isaksson.

Onsdagens siffra rubbar emellertid inte Nordeas bild av att tillväxten dämpas markant redan nästa år. Det gör också att Riksbanken tvingas ta det lugnare med räntehöjningarna när svagare tillväxt i USA och globalt lägger en lätt sordin även på Sveriges återhämtning.

Sveriges BNP-tillväxt uppgår till 4,2 procent i år, men bromsar in till 2,8 procent 2011, enligt Nordeas prognos.