Uppdaterad 2010-09-06 10:37
För Eniros nu sparkade vd Jesper Kärrbrink kom beskedet om att han tvingas lämna företaget som en chock. Han hade ingen aning om att han var på väg att bytas ut förrän i helgen, efter ett samtal med styrelseordförande Lars Berg.
Di.se når en förvånad Jesper Kärrbrink på Eniros huvudkontor på måndagförmiddagen. I helgen fick han det tunga beskedet att han tvingas lämna katalogföretaget.
Vad vill du göra nu?"Jag har ingen aning. Jag ska smälta det här. Inte bara det att jag fick sparken utan allt jag har lärt mig under de här åren och sedan ska jag använda den kunskapen på något sätt, när det nu blir", säger Jesper Kärrbrink.
”Men jag har landat ganska bra. Jag hade ett bra samtal med Lars i helgen och vi är rörande överens om att strategin ligger fast att det är rätt väg framåt för Eniro. Det betyder naturligtvis mycket för mig för det är det som jag har kämpat för och fattat ganska svåra beslut kring. Men Eniro har en fortsatt finansiell utmaning och styrelsen önskar ha en person med bredare kompetens och jag har respekt för det", fortsätter han.
Hur skulle du beskriva de här åren?”Det har varit två jobbiga år men fantastiskt roliga. Jag har lärt mig mer än jag någonsin kunde föreställa att jag skulle göra på så här kort tid. Jag har också haft förmånen att få jobba med ett antal fantastiska människor. Jag har en stor tro i att vi kan vända det här. Vi ser också det första tecknen på att konceptet börjar fungera. Vi står inför vår första produktlansering någonsin om ett par veckor”.
Men det har varit några tuffa år finansiellt för bolaget. Prognoserna har fått skrivas ner flera gånger och aktien rasat med drygt 80 procent.
Hur har det känts att se aktien störtdyka?”Det har varit jobbigare som aktieägare. Jag har själv investerat ungefär 5 miljoner kronor. Men som vd har jag haft mer fokus på att långsiktigt landa det här bolaget att göra det hållbart. Men det är klart att jag både som vd och aktieägare önskat att kursen varit något bättre”.
Hur skulle du beskriva ditt förhållande till styrelsen?"Jag har haft ett mycket bra förhållande till styrelsen. Vi har haft en öppen dialog och enorm samsyn kring strategin. Jag har en stor respekt för dem."
Sökresultat 1 - 4 av totalt 4 träffar
Skyways konkurs är årets fjärde i den mördande tuffa flygbranschen. Om SAS ska klara finns bara en sak att göra, enligt analytiker. (18 KOMMENTARER)
Grekiska vänsterledaren Alexis Tsipras är på Europaturné. Hans hållning mot EU:s ledare är stentuff. (28 KOMMENTARER)
Operatören Vodafone larmar om svaga intäkter i Europa. Det är dåliga nyheter för Ericsson som pressas på börsen.
Den hajpade börsintroduktionen av Facebook blev en rejäl besvikelse. Här är investerarnas syndabockar. (50 KOMMENTARER)
Miljöpartiets toppnamn ratar ett nytt rödgrönt samarbete inför valet 2014. "Vi vill genomföra våra förslag i en regering", säger språkröret Åsa Romson. (16 KOMMENTARER)
Skyways är det andra skandinaviska flygbolaget som går i konkurs på kort tid. Och bakom båda står samme man: den ukrainske oligarken Igor Kolomoysky. (26 KOMMENTARER)
Greklands budgetunderskott för perioden januari till och med april var 2 miljarder euro mindre än målet i budgeten. (36 KOMMENTARER)
Börsen är tillbaka på plus och SEB spår uppgång i år. Men ändå vågar inte experterna tala om ett trendbrott. "Det kommer att blåsa motvindar", säger Nordeas aktiestrateg. (17 KOMMENTARER)
Fitch sänker Japans kreditbetyg. Institutet oroas över landets förmåga att betala av på den skyhöga statsskulden. (14 KOMMENTARER)
Saabs gamla moderbolag Spyker sitter enligt nya uppgifter på licensen till Saab 9-5 och kan förmedla den till Saabspekulanterna. (10 KOMMENTARER)
Ny version: Flygbolaget Skyways och dotterbolaget City Airline begärs i konkurs. Samtliga flygningar ställs in med omedelbar verkan. (67 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen: Ett lättnadsrally drar över börsvärlden efter nya signaler om ekonomisk stimulans.(25 KOMMENTARER)
SAS jobbar med att ta hand om cirka 12.000 Skyways-resenärer som bokat resor, men kan inte ta över nedlagda flyglinjer. (22 KOMMENTARER)
Alliance Oils aktie rusar på börsen efter sin rapport. Och det är inte bara resultatet som får marknaden att jubla.
SEB:s nya internetbank lades på is i april. Kostnaden för Annika Falkengrens strandade it-projekt närmar sig nu 1 miljard kronor. (60 KOMMENTARER)
Det spelar ingen roll vad Grekland gör. Landet måste lämna EMU och återinföra en egen valuta. Det säger ekonomiprofessorn Nouriel Roubini. (62 KOMMENTARER)
Sectras aktie tar ett rejält kliv upp på tisdagens efter den oväntat starka rapporten. Marknaden tar framförallt fäste vid tre faktorer.
Den svenska ekonomin tar fart 2013, spår OECD:s ekonomer som tycker att räntan gott kan vara lite lägre.
Bondeägda Arla planerar fusioner med ett brittiskt och ett tyskt bolag. Så här mycket ska omsättningen öka.
I allra sista stund har ett okänt kinesiskt bilföretag gett sig in i striden om Saabs konkursbo.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag