De senaste dagarna har kopparpriset stigit med över fyra procent och ett ton kostar nu drygt 7.600 dollar. Ett rally som enligt Johan Sillén, råvaruhandlare på Handelsbanken beror på positiva signaler i omvärlden.

”Inköpschefsindex från Kina och USA kom igår kom överraskande starkt och det drev konjunkturberoende upp priset på basmetaller och olja. Då pratar vi framför allt om koppar och zink. Aluminium har också gått starkt men inte alls lika starkt som koppar och zink”.

Men kopparpriset har pendlat fram och tillbaka den senaste månaden. För ett par veckor sedan låg kopparpriset på nästan samma nivå som nu men vände sedan ner till 7.100 dollar per ton. Det finns en förklaring, anser Johan Sillén.

”Koppar är verkligen en konjunkturbarometer. Det är många som positionerar sig. Eftersom att det nu kom in ganska starka siffror i går och den fysiska marknaden ser fortsatt ganska stark ut så vi fick en ganska stark uppgång. Vi har ju fortfarande en stor osäkerhet kring konjunkturåterhämtningen och jag tror därför vi får räkna med fortsatt berg- och dalbana”.

Även guldpriset har stigit efter en kort nedgång..

”Guld har kommit upp väldigt starkt just för att det har varit en del osäkerhet kring återhämtningen. När vi ser en förbättring då blir det så att man kliver ur guld och i stället satsar på lite mer risk, som olja, gas och metaller”, säger Johan Sillén. 

Vinnare på det höga kopparpriset är Bolidenaktien som de senaste dagarna stigit med drygt sex procent. Även Lundin Mining har tjänat på det stigande kopparpriset. De senaste dagarna har aktien stigit med drygt fem procent.