Uppdaterad 2010-08-20 17:02
Thomas Östros välkomnar den ljusare bilden av tillväxten men sågar finansminister Anders Borgs jobbutsikter. Finansdepartementets prognos pekar ut en starkare tillväxt men att arbetslösheten på 8,5 procent sjunker till 6 procent först 2014.
”Att ha en god tillväxt och exporttillväxt och ändå inte nå längre med arbetslöshetsbekämpningen än till den nivå som gällde 2006, det är inte tillräckligt på åtta år. 6 procent är en nivå som Anders Borg själv kallade massarbetslöshet”, säger Thomas Östros, Socialdemokraternas finansministerkandidat .
”Sverige ekonomi är absolut på väg åt rätt håll. Det vore väl märkligt när världsekonomin vänder att exportnationen Sverige efter att ha förlorat 5 procent av BNP i fjol inte skulle få en rekyl uppåt”, tillägger han.
Hur mycket mer kan en rödgrön regering sänka arbetslösheten?”Vi tror att det går att komma betydligt längre. Vi har redan finansierat ett förslag om 100.000 fler jobb och utbildningsplatser från 2011. Sen får vi komma tillbaka med nya initiativ.”
”Glädjande”, säger Östros om finansdepartementets uppskrivna tillväxtprognos.
Och bedömningen av reformutrymmet på drygt 10 miljarder 2011 kallar han för en ”rimlig bedömning”.
Socialdemokraternas vallöfte att ”om ekonomin tillåter” sänka bort skatteskillnaden mellan löntagare och pensionärer under de kommande fyra åren kostar totalt 10 miljarder. Med prognosen 10 miljarders reformutrymme 2011 och att mer resurser ser ut att uppstå längre fram ser det ut som att pensionärsskattesänkningen är i hamn, menar Östros.
”Vi står fast vid vår bedömning att kunna avskaffa den klyftan under den kommande mandatperioden.”
Vad vill Socialdemokraterna göra med de 10 miljarderna under nästa år?”Vi kommer tillbaka med en ordentlig redovisning om hur vi vill använda det här utrymmet i den rödgröna valplattformen. Det ger oss möjligheter att addera till vårt fullt finansierade reformprogram i vårmotionen.”
Vill du skydda dig mot cyberattacker? Sluta mejla. Men det finns andra sätt också, säger Robert Lantz, tidigare chef för it-säkerhet på Pentagon. (20 KOMMENTARER)
En makroekonomi i gungning stoppar inte Latours aptit på nya affärer. Bolaget har 2 miljarder kronor att handla för, enligt vd Jan Svensson.
Stockholmsbörsen tar ett rejält kliv upp på måndagen. Det är framförallt två sektorer som får mungiporna att peka uppåt.
Saftiga löneökningar väntar för metallare och offentligt anställda i Tyskland. Därför är det goda nyheter för oss. (39 KOMMENTARER)
Finansmannen Victor Muller har minskat sitt innehav i Spyker för att slippa göra ett pliktbud i bilbolaget. Men frågan är om han inte har sålt aktierna till sig själv.
Svenskarna fyller på sparkontona. En populär sparform uppvisar det största inflödet sedan förmögenhetsskatten togs bort. (53 KOMMENTARER)
Handeln är igång med Facebooks värdepapper i Norden. Men ytterst få är intresserade på måndagen - omsättningen är bara några tusenlappar i hela Norden. (21 KOMMENTARER)
EU-kommissionen är missnöjd med Googles marknadsdominans. Ger bolaget några veckor på sig att presentera förslag på lösningar.
Ny prognos från Teknikföretagen: Så mycket kommer produktionen i den svenska industrin minska i år.
Den indiska Ericsson-kunden Augere Wireless kommer sälja sitt 4G-spektrum i Indien och helt upphöra med verksamheten.
De svenska trygghetssystemen har försämrats kraftigt visar en ny studie. A-kassan ligger nu under snittet i OECD. (228 KOMMENTARER)
Elevkullarna krymper i Sverige och flera friskolor har inte en endaste elev antagen till hösten. Nu spås konkurserna öka. (28 KOMMENTARER)
Skypegrundaren Niklas Zennström har hittat något nytt att investera i. Nu pumpar han in 100 Mkr i ett bolag som ägts av Hagströmer och Qviberg. (18 KOMMENTARER)
Verkstadskoncernen Sandviks starka rapport för några veckor sedan har fått genklang i analytikerkåren. Nu höjs prognoserna.
Stockholmsbörsens uppgång är utraderad efter en räcka blytunga handelsdagar. Men Börsveckan ser ändå en rad köpvärda aktier. Här ska du satsa. (13 KOMMENTARER)
Statliga SBAB breddar utbudet och blir fondförvaltare. Till hösten introducerar banken, som hittills mest sysslat med bolån, egna sparfonder. (15 KOMMENTARER)
Hög tillväxt, goda finanser och ocyklist verksamhet. Det får Dagens industri att se köpläge i ett spelbolag.
Var tredje person över 55 år som äger sin bostad har betalat av sina lån. De är nu heta byten för aktörer som erbjuder seniorlån. (66 KOMMENTARER)
I spåren av Carnegie-skandalen vill Finansinspektionen, med generaldirektör Martin Andersson, vill tiodubbla böterna för finansbolag som missköter sig. (14 KOMMENTARER)
Lågprisflygbolaget Ryanair kan lägga sitt starkaste år hittills till handlingarna. Vinsten under fjolåret uppgick till 4,6 miljarder kronor. (32 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag