Banken bedömer att inflationen kommer att vara cirka 1,5 procent om två år, och den ekonomiska tillväxten kommer troligen att toppa vid 3 procent snarare än 3,6 procent som i förra rapporten.

"Inflationen kommer något mer troligt att ligga under målet än över det under den andra halvan av prognosperioden", och riskerna mot tillväxten "bedöms väga över mot nedsidan", framgår det av rapporten.

Centralbanken är "redo att svara i båda riktningarna i takt med att riskbilden utvecklas", skriver BOE.

På kort sikt väntas dock inflationen överskrida målet längre än tidigare beräknat till följd av den momshöjning som regeringen nyligen beslutade om.

Prognoserna pekar därefter mot att inflationen bottnar ur vid cirka 1,3 procent i början av 2012.

Bankens prognos baseras på en styrränta på 1 procent i slutet av 2011 och 1,9 procent i slutet av 2012.

Vid en utfrågning inför parlamentet sade BOE-chefen Mervyn King att återhämtningen i den brittiska ekonomin sannolikt kommer att fortsätta även om de allmänna utsikterna är svagare än vad centralbanken förutspådde i maj.

Statistik beträffande handel och export har varit uppmuntrande och gapet mellan statistik och prognoser har minskat, sade han.

Att bankutlåningen minskar är inte oförenligt med en återhämtning. Det kommer att ta många år innan bankers balansräkningar normaliseras och finanspolitiska positioner återgår till det normala, sade Mervyn King.