Uppdaterad 2010-07-30 16:25
Den franska regeringen måste öka ansträngningarna för att reducera budgetunderskotten för att undvika en ohållbar ökning i statsskulden. De ekonomiska utsikterna är "mycket osäkra", och riskerna mot den franska ekonomin väger över mot nedsidan.
Det skriver IMF i en Frankrikerapport på fredagen, enligt Bloomberg News.
"Turbulensen i de europeiska statspappersmarknaderna och en utmanande inhemsk policyagenda gör att utsikterna för Frankrike är mycket osäkra", skriver IMF.
Enligt IMF kommer den ekonomiska tillväxten i Frankrike öka endast marginellt under 2010-2011. en ihärdigt hög arbetslöshet och en omedelbar finanspolitisk konsolidering i Frankrike samt i landets handelspartners kommer att hämma efterfrågan.
IMF räknar med att Frankrikes BNP växer 1,4 procent i år och 1,6 procent nästa år. Det franska finansdepartementets prognos pekar mot en BNP-tillväxt på 2,5 procent 2011, men prognosen kommer att revideras i augusti.
"Den viktigaste policyutmaningen är att stärka fundamenta i ekonomin genom att implementera en trovärdig flerårig finansiell konsolideringsstrategi, som stöds av en pensionsreform. Om inte en substantiell konsolidering genomförs kommer skulden fortsätta att stiga på medellång sikt, vilket hotar uthålligheten i de offentliga finanserna", skriver IMF.
JUST NU: Ett avtal om att sälja krisande HQ Bank uppges vara mycket nära. Ett besked ska komma under kvällen. (27 KOMMENTARER)
Riksbankens räntebesked på torsdagen fick fart på kronan. Nu är den svenska valutan tillbaka på de nivåer som rådde innan finanskrisen. (12 KOMMENTARER)
Trots onsdagens tjurrusning stiger Wall Street även på torsdagen - men svagt. Stöd kommer från hus- och sysselsättningsstatistik.
Riksbanken räknar med att behöva höja styrräntan till 4 procent inom några år. Men marknaden spekulerar i en betydligt lägre topp än så. Kolla vad det betyder för ditt bolån. (67 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen backade på torsdagen, i en rekyl på onsdagens häftiga rally. Telia Sonera och de stora bankerna var de tyngsta sänkena i en handel som präglades av vinsthemtagning.
Julisiffran för köp av befintliga bostäder i USA var en uppgång med 5,2 procent - mot en förväntad nedgång på 1 procent. (19 KOMMENTARER)
Räkna med högre boräntor efter Riksbankens höjning av styrräntan. En liten tröst är att höjningen kan bli mindre än reporäntans uppgång. (28 KOMMENTARER)
Ny version: Öresunds vd och styrelseledamot Stefan Dahlbo får gå. "En naturlig konsekvens av det som har hänt", säger Öresunds ordförande Sven Hagströmer till di.se. (53 KOMMENTARER)
Kommentar: På fredag väntas besked från åklagare Berndt Berger om förundersökning ska väckas i HQ-härvan. Det börjar bli gott om utredningar, skriver Carl Thulin. (10 KOMMENTARER)
Enligt vad di.se erfar är det nu bara Carnegie som vill köpa HQ. Men sent på torsdagseftermiddagen var det locket på. (21 KOMMENTARER)
DiTV: Thomas Jellvik på Swedbank Markets tipsar om en aktie som ser mycket attraktiv ut.
Återhämtningen i Sverige och globalt är "mycket skör". Det säger TCO:s chefsekonom Göran Zettergren, som oroas av Riksbankens räntehöjning. (79 KOMMENTARER)
Holmen stämmer in i Stora Ensos dementikör: Det pågår inga diskussioner om samgående. Och handeln med aktierna återupptas kl 15.45.
Räntor och valutor: Handeln i de stora världsvalutorna är ryckig, men euron tappar mot både dollar och yen.
Råvaror: Oljan rör sig svagt på torsdagen. Basmetallerna fortsätter att stödjas av starka siffror.
Bil Sweden höjer prognosen för nybilsregistreringarna under 2010. Återhämtningen har gått fortare än väntat, enligt Bil Sweden.
Kommentar: Det går stadigt framåt. Löneskillnaderna mellan män och kvinnor minskar. Däremot ökar skillnaden mellan kvinnor. Det är bra, skriver di.se:s Malin Siwe. (15 KOMMENTARER)
Det är inte alltid cheferna som tjänar mest. Här är jobben som gör dig rik - och jobben med lägst lön. Se hela listan. (85 KOMMENTARER)
Hur man än räknar tjänar kvinnor fortfarande betydligt mindre än män. (12 KOMMENTARER)
Världsekonomin har gått ur den ekonomiska recessionen men har ännu inte lämnat krisen bakom sig, enligt Angel Gurria, generalsekreterare för OECD.
ECB kommer att fortsätta att erbjuda banker obegränsat med likviditet in i nästa år. Det sa ECB-chefen Jean-Claude Trichet på torsdagen.
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag
Hittills inga rapporter idag.