2010-07-29 18:42
Råoljan och basmetallerna visade uppgångar på torsdagen. I brist på nyheter om fundamenta på råvarumarknaderna följde handeln dollarn och aktiemarknaderna.
Dollarn försvagades under dagen och gav ett generellt stöd till hela råvarukomplexet.
Handeln lyftes även av stigande börser i Asien och Europa. Råvarupriserna backade därför en bit på sena eftermiddagen sedan USA-börserna vänt nedåt.
På Nymex handlades WTI-oljan i första termin till 78:09 dollar per fat, en uppgång från onsdagens stängning med 1:10 dollar. Brent stärktes med 1:22 dollar per fat till 77:28 dollar.
"Vi är tillbaka i en korrelationshandel och ägnar inte så stor uppmärksamhet åt triviala detaljer som stigande lager och stigande Opec-produktion", sade Tim Evans, analytiker på Citi Futures Perspectives, till Bloomberg News.
Dagens statistik från USA kom in i linje med förväntningarna.
Antalet nyanmälda sökande av arbetslöshetsunderstöd i USA sjönk med 11.000 personer till 457.000 personer, under vecka 29, jämfört med föregående vecka. Analytiker hade räknat med 460.000 nya arbetssökande, enligt Bloomberg News snittprognos.
Basmetallerna visade fortsatt klara uppgångar. Tremånadersterminen för koppar var upp 70:25 dollar till 7.240:25 dollar per ton och zinken stärktes med 34 dollar till 1.989.
På ädelmetallmarknaden visade spotpriset på guld en uppgång på 0:70 dollar till 1.164:30 dollar per uns.
"Guld handlas mot dollarn. Dollarn får rejält med stryk och det hjälper guld", sade Frank Lesh, handlare på Futurepath, till Bloomberg News.
Sveriges snabba återhämtning efter finanskrisen har överraskat analytikerna. Experterna har olika åsikter om hur stark tillväxten egentligen är. Vem får rätt? (48 KOMMENTARER)
Det är medicinteknik och bilar i topp på listan när analysföretet Investtech redovisar sina tio favoriter denna vecka. Ett par av börsens jättar finns bland dem.
Stockholmsbörsen avslutade veckan på plus, påeldad av den amerikanska jobbstatistiken som såg till att lyfta humöret på börserna runt om i världen.
USA-börserna steg på fredagen efter att jobbrapporten före börsens öppning överraskat positivt.
Råvaror: Utvecklingen på råvarumarknaderna följde USA-börsen på fredagen.
Räntor & valutor: Kronan fortsatte att stärkas på fredagen efter Riksbankens räntebesked.
Koppar är en av de mer pålitliga konjunkturmätarna. Metallen har rusat de senaste dagarna - och dragit med sig råvarubolagen på Stockholmsbörsen. (20 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen tillhör de börser som har gått allra sämst under augusti. Vinnarna finns alla i Asien. Det visar en sammanställning av världens börser.
Albert Edwards, strateg på Société Générale, tror att ytterligare börsnedgångar är att vänta. (35 KOMMENTARER)
Oljebolagen på Stockholmsbörsen har haft en skakig utveckling under året. Men flera av dem är klart köpvärda, enligt proffsen. Kolla vilka här. (30 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag
Hittills inga rapporter idag.