Uppdaterad 2010-05-18 07:59
Kursrasen de senaste veckorna har gjort att intresset för Bearfonder, börshandlade fonder som går bra när börsen går dålig, exploderat.
När börsen har kraftiga upp eller nedgångar hamnar fonder med hävstångseffekter ofta långt upp på köp och säljlistan. Förra veckans ras blev inget undantag.
”Ända sedan Greklandsspöket började härja har XACT Bull varit det mest sålda instrumentet och XACT Bear det mest köpta”, säger Johan Tidestad, Sverigechef på nätmäklarna Nordnet.
XACT Bear och Bull, som ägs av ett dotterbolag till Handelsbanken, är de två största och mest kända ETF:erna. XACT Bear är alternativet för pessmisterna. Fonden ska stiga med 1,5 procent när index faller med 1 procent och har den senaste månaden stigit med 1,6 procent. XACT Bull är däremot för den som har tro på börsen, den stiger med 1,5 procent när index stiger med 1 procent och vice versa. Den senaste månaden är fonden upp 6,8 procent.
Även XACT Bear 2, som rör sig i motsatt riktning som OMXS 30 och med dubbel rörelse, ligger på Nordnets tio-i-topplista den senaste veckan, och där ligger också HQs börshandlade fond, OMXS30 double short.
Enligt Johan Tidestad har ETF:er slagit igenom stort under det senaste året. Nordnets kunder handlar i dag 89 procent aktier och 11 procent ETF:er. Men även om det är lika mycket som förra året upplever Johan Tidestad att kundgruppen förändrats.
”Vi har fler kunder som handlar med ETF:er. Det är båda vanliga kunder och tradingkunder. För vanliga kunder är fördelen att det är konstant likviditet och låg förvaltningsavgift. Det är rätt ofta som ETF: er dyker upp på mest sålda och köpta listan. Omsättningen är ofta på samma nivåer som de största svenska aktierna, som Ericsson och H&M", säger Johan Tidestad.
Sökresultat 1 - 6 av totalt 6 träffar
Stockholmsbörsens uppgång är utraderad efter en räcka blytunga handelsdagar. Men Börsveckan ser ändå en rad köpvärda aktier. Här ska du satsa. (13 KOMMENTARER)
Hög tillväxt, goda finanser och ocyklist verksamhet. Det får Dagens industri att se köpläge i ett spelbolag.
Efter Facebooks första handelsdag på Nasdaq-börsen är bolagets börsvärde nästan fyra gånger större än Ericsson. Men någon kursraket blev inte aktien. (38 KOMMENTARER)
Stockholmsbörsen har gått rakt utför den senaste tiden. Analysföretaget Investtech har dock hittat några potentiella ljusglimtar i mörkret.
Veckans Affärers redaktion har hittat ett oljebolag med "hisnande hög risk" och en börsintroduktion att investera i. (29 KOMMENTARER)
Flera europeiska finansjättar var rejält i säljartagen på Stockholmsbörsen under måndagen. Mest negativ var en schweizisk finansjätte som sålde för 1,5 miljarder. (23 KOMMENTARER)
Africa Oil har rusat med 380 procent på drygt två månader och småspararna flockas till aktien. Samtidigt dumpar en småbolagsfond hela innehavet. (40 KOMMENTARER)
Flera bolag som föll stort på börsen förra året har tagit revansch i år. Här är fyra aktier som har stor chans att göra precis samma sak.
Fabian Grapengiesser tröttnade på storbankernas tendensiösa köpråd. På hans sajt kan sparare härma placeringsproffsens investeringstaktik. (33 KOMMENTARER)
Teknisk analys: Både i Sverige och i USA utmanas nu viktiga stöd. Ett genombrott hotar leda till fall - där mindre bolag drabbas mest.(37 KOMMENTARER)
Verkstadsanalytikern Daniel Schmidt är rankad som Nordens bästa analytiker av Starmine. Di.se har listan med aktierna han rekommenderar. (17 KOMMENTARER)
24 åker ut och elva aktier tas med i viktiga indexet OMX Stockholm Benchmark. Här är hela listan.
Fler än 100 bolag höjer utdelningen i år. Både banker och teleoperatörer öser pengar över ägarna. Här är hela listan på årets mest generösa bolag. (19 KOMMENTARER)
Det finns mycket som talar för höga oljepriser, och det kan en aktieinvesterare dra nytta av. Det menar SEB:s placeringsstrateg som lyfter fram två oljeaktier. (18 KOMMENTARER)
Nu kan du se dina fondavgifter i kronor och ören. "Norman-beloppet" visar tydligt skillnaden mellan dyra och billiga fonder. (48 KOMMENTARER)
*Förändring jämfört med slutnotering föregående dag