Strax före klockan 13 på onsdagen handlades MSC Konsult för 11 kronor på Stockholmsbörsens småbolagslista Small Cap. Som mest hade aktien varit uppe i 12,90 kronor under förmiddagen.

Det verkar inte
finnas någon given förklaring till rusningen för MSC Konsult. Bolaget har inte släppt några nyheter sedan den senaste kvartalsrapporten den 20 augusti. Här förbättrades visserligen resultatet, men inte i en sådan utsträckning att det skulle kunna förklara onsdagens oväntade rusning.

Vd Muazzam Choudhury,
som även kontrollerar aktiemajoriteten i bolaget, var helt ovetande till rallyt i aktien när di.se når honom på telefon vid lunchtid:

"Jag hade ingen
aning om detta, men det är förstås glada nyheter. Jag är lika nyfiken att veta varför aktien stiger som du."

Värdet på Muazzam Choudhurys eget aktieinnehav i MSC Konsult har stigit från 5 Mkr till 9,6 Mkr under onsdagen.

200 avslut hade
gjorts i MSC Konsult vid klockan 13 på onsdagen. Aktien handlas nu till samma nivåer som i juni 2008, före höstens stora börsras. Hittills i år har aktien pendlat mellan 3,50 och 8 kronor, fram till idag.

För bara en
vecka sedan skrev di.se om aktien - då i sammanhanget att det var den minst handlade aktien sett till antal avslut, med i snitt ett avslut per dag. Läs artikeln här: Här är börsens kallaste bolag

I mitten av juni rusade aktien rejält under en vecka, men inte i paritet med onsdagens rusning. Läs artikeln här: Veckans oväntade raketaktie